Chcą inteligentnie zarządzać ruchem na Podhalu

"Inteligentny System Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego" to projekt dzieki któremu do końca 2011 roku ma się poprawić bezpieczeństwo na tamtejszych drogach.

System będzie się składać z sieci specjalistycznych urządzeń, takich jak stacje monitorowania natężenia ruchu, stacje ostrzegania monitorujące warunki atmosferyczne oraz stan nawierzchni dróg, stacje monitoringu wizyjnego, a także tablice informacji drogowej. Będą one ze sobą połączone w centrum sterowania ruchem, pełniące także funkcje dystrybutora danych dla portalu internetowego funkcjonującego w wielu wymiarach (internet, nawigacja GPS, radio, GSM), który będzie służył do przekazywania informacji użytkownikom dróg. Projekt został opracowany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Zakończenie realizacji tego projektu planowane  jest na koniec 2011 roku.

– Ten projekt jest otwarty i można go rozwijać zarówno na poziomie województwa, powiatu, jak również poszczególnych gmin. System będzie tak skonstruowany, iż będzie można wciągać w sieć kolejne drogi. Zachęcam do informowania nas o wszelkich pomysłach związanych z możliwościami, jakie daje ten system. Mamy nadzieję również, iż Państwo będą informować realizatorów tego projektu o tym, jak najlepiej funkcjonalnie wykorzystywać ten system. To pierwszy tego typu projekt systemu sterowania ruchem na taką skalę - podkreśla Roman Ciepiela wicemarszałek województwa małopolskiego i zachęca samorządowców z regionu podhalańskiego do współpracy.


realizacja projektu kosztować ma ponad 4,8 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 3,6 mln zł , a pozostałe 1,2 mln zł zostanie przeznaczone z budżetu województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE