PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą odzyskać utracone działki

  • PAP    15 marca 2011 - 15:17
Chcą odzyskać utracone działki

W Sądzie Okręgowym w Krakowie znajduje się pozew Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego w Warszawie, dotyczący zwrotu działek w Krakowie. Sprawę zwrotu działek prowincji dominikanów z doniesienia CBA sprawdza także krakowska prokuratura.
Pozew odwołuje się do 19-letniego postępowania przed Komisją Majątkową, w trakcie którego prowincja odzyskała szereg utraconych nieruchomości, ale ostatni wniosek nie zakończył się uzgodnieniem stanowiska przez komisję.

Pozew prowincji dominikanów wpłynął do sądu na początku lutego, jeszcze przed formalnym zakończeniem prac Komisji Majątkowej. Komisja przestała istnieć z początkiem marca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Po zakończeniu prac komisji niezakończone sprawy będą rozstrzygane przez sądy.

W pozwie pełnomocnik Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego (oo. dominikanów) w Warszawie z powodu nieuzgodnienia stanowiska przez Komisję Majątkową wnosi o przywrócenie prowincji działek o pow. 13,3 ha, co do których nie zostało przywrócone prawo własności przez Komisję Majątkową.

Gdyby zwrot okazał się niemożliwy - wnosi o odszkodowanie w wysokości blisko 97,9 mln zł, bo na tyle oszacowano wartość działek.

W uzasadnieniu pozwu podnosi, że prowincja utraciła w 1950 r. ponad 87 ha gruntu. Łącznie do dnia pozwu przywrócono nieruchomości o pow. 41,5 ha. Jednak - według operatu, sporządzonego przez prowincję - okazało się, że wartość odzyskanych działek tak naprawdę odpowiada tylko 36,7 ha. "Jeżeli zatem maksymalna powierzchnia nieruchomości do zwrotu w myśl ustawy nie może przekraczać 50 ha, to Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego (oo. dominikanów) w Warszawie posiada jeszcze roszczenie o zwrot nieruchomości o pow. 13,3 ha" - napisano w pozwie.

Jak podkreślono, przejęte przez państwo nieruchomości służyły utrzymaniu seminarium duchownego, którego formalnym zwierzchnikiem była i nadal pozostaje Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego w Warszawie.

Sprawą 41,5 ha działek zwróconych dominikanom zajmuje się także krakowska prokuratura. O możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przy tej sprawie zawiadomiło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Krakowska prokuratura, do której w ostatnich dniach wpłynęły dokumenty CBA w tej sprawie, wszczęła postępowanie sprawdzające.

Jak poinformował pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. prawnych prof. Andrzej Oklejak, gmina miejska jeszcze przed Komisją Majątkową wyrażała wątpliwości, kto jest uprawniony do występowania o zwrot gruntów: prowincja dominikanów czy klasztor dominikanów w Krakowie. "Miasto te wątpliwości zgłaszało przed Komisją Majątkową. Być może te wątpliwości spowodowały, że komisja nie uzgodniła stanowiska" - powiedział prof. Oklejak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.