PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą podnieść standard policyjnych komend i komisariatów

  • PAP    8 marca 2013 - 19:57
Chcą podnieść standard policyjnych komend i komisariatów

Resort spraw wewnętrznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosił konkurs na projekt modelu komend i komisariatów w całym kraju. Jego zwycięzca ma być znany 18 czerwca. W latach 2013-2015 ma zostać zmodernizowanych ok. 200-300 budynków.
Na początku stycznia do MSW trafiła z Komendy Głównej Policji lista komend i komisariatów, które miałyby jako pierwsze zostać zmodernizowane w ramach zaplanowanego do 2015 roku programu, który przed kilkoma miesiącami zapowiedział premier Donald Tusk.

Do konkursu mogą przystąpić m.in. osoby, które mają wyższe wykształcenie architektoniczne. Projekty przesyłane w ramach konkursu powinny uwzględniać m.in. dobre warunki obsługi obywateli, a także poprawę warunków pracy funkcjonariuszy i pracowników policji. "Przedstawione rozwiązania powinny dotyczyć całego obiektu" - powiedziała w piątek rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 25 marca.

"Do 3 kwietnia uczestnicy otrzymają informacje, że zostali dopuszczeni do udziału w konkursie i otrzymają zaproszenie do złożenia prac konkursowych. Na 11 czerwca został określony termin złożenia prac konkursowych, a 18 czerwca zostanie ogłoszony zwycięzca konkursu" - powiedziała Woźniak.

Ponadto, MSW przy współudziale Stowarzyszenia Projektantów Forum Przemysłowych ogłosiło konkurs na znak graficzny komend i komisariatów policji. Według założeń konkursu logotyp ma składać się z napisu "policja" i ewentualnie towarzyszącego mu znaku graficznego. "Zwycięski projekt będzie wzorcem, według którego będą oznaczane wszystkie nowo budowane i remontowane jednostki policji na terenie całego kraju" - powiedziała Woźniak. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 kwietnia, a zwycięzca będzie miał czas do 17 czerwca na złożenie dokumentacji końcowego opracowania.

W październiku 2012 r. ówczesny szef MSW Jacek Cichocki powołał w resorcie zespół, którego zadaniem jest koordynacja modernizacji komend i komisariatów. Zespół miał rozpisać konkurs na standaryzację poszczególnych obiektów. MSW podało, że w latach 2013-2015 ma zostać zrealizowanych ok. 200-300 projektów. Trzy czwarte środków na inwestycje ma pochodzić z budżetu państwa - rezerwy celowej MSW i budżetu policji (plan na 2013 r. przewiduje na ten cel 250 mln zł). Reszta pieniędzy miała pochodzić z innych źródeł - np. funduszu ochrony środowiska.

W 2012 r. na zły stan policyjnych nieruchomości zwracały uwagę Najwyższa Izba Kontroli oraz rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

Czytaj też: Policyjne komisariaty się sypią

RPO po kontroli, która objęła 48 jednostek policji najniższego szczebla, oceniła, że "wiele jednostek policji znajduje się w stanie bardzo znacznej degradacji technicznej". "Warunki pełnionej tam służby urągają godności ludzkiej, a w skrajnych przypadkach narażają funkcjonariuszy na utratę zdrowia" - napisała prof. Lipowicz. Wymieniła m.in. nieszczelne okna i dachy, zawilgocenie i grzyb, niedomykające się okna i popękane szyby, pęknięcia elewacji i odpadający tynk.

Z kolei NIK podała w swoim raporcie m.in., że z szacunków KGP wynika, że uzyskanie odpowiedniego standardu technicznego w obiektach służbowych wymagałoby przeznaczenia na działalność inwestycyjno-remontową nieco ponad 2 mld zł.

W całym kraju policja ma ponad 5 tys. obiektów. Według danych z początku roku w tej liczbie jest m.in. 271 komend powiatowych, 65 miejskich i 7 rejonowych (wszystkie w Warszawie) oraz 570 komisariatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.