PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą przebudowy mostu w Skwierzynie

  • PAP    15 listopada 2013 - 18:32
Chcą przebudowy mostu w Skwierzynie

Około 30 mieszkańców Skwierzyny (Lubuskie) pikietowało w piątek na drodze w pobliżu mostu na Warcie. Domagali się jak najszybszej przebudowy będącej w fatalnym stanie przeprawy przez rzekę.
Uliczną pikietę na przejściu dla pieszych przy ul. Mostowej w Skwierzynie zorganizowało Stowarzyszenie w Służbie Gminy Skwierzyna.

Jej uczestnicy przechodzili przez jezdnię wstrzymując ruch na prowadzącej przez most drodze wojewódzkiej nr 159. Co pewien czas robili jednak przerwy, aby przepuścić czekających w korku kierowców. Wręczano im także ulotki. Akcja trwała kilkadziesiąt minut.

"Mamy nadzieję, że upublicznienie problemu skłoni w końcu samorząd województwa lubuskiego do zabezpieczenia środków na przebudowę mostu" - powiedział jeden z organizatorów pikiety, Wiesław Mierzyński ze Stowarzyszenia w Służbie Gminy Skwierzyna.

Jak poinformował Urząd Miejski w Skwierzynie, w 2011 r. roku inwestycja została wpisana do "Wieloletniego planu inwestycyjnego na lata 2011-2014", a termin jej realizacji planowano na lata 2013-2014. Zarządu Województwa Lubuskiego przesunął jednak termin rozpoczęcia prac na rok 2014, a ostatnio na 2015 rok.

Burmistrz Skwierzyny Tomasz Watros popiera protest mieszkańców. "Ten most ma ogromne znacznie ekonomiczne nie tylko dla Skwierzyny, ale także wielu innych gmin. Już teraz jego nośność jest ograniczona do 20 ton, a w każdej chwili z uwagi na stan techniczny może zostać jeszcze bardziej obniżona" - powiedział.

Zdaniem samorządowca, przebudowa mostu jest także konieczna w związku z kończącą się budową drogi ekspresowej S3 na odcinku z Gorzowa do Międzyrzecza. Watros zaznaczył, że województwo poniosło już wydatki związane z przygotowaniem kompletnej dokumentacji projektowej i uzyskało pozwolenie na budowę.

"Teraz czekamy na spełnienie obietnic o przebudowie mostu złożonych przez marszałek woj. lubuskiego Elżbietę Polak" - podkreślił Watros.

Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Zielonej Górze poinformował, że koszt przebudowy mostu wyniesie 22,5 mln zł, a inwestycja jest planowana do realizacji na lata 2015-2016 w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

"Tak wysokie koszty uniemożliwiają realizację zadania jedynie z budżetu województwa lubuskiego. Dlatego też, termin realizacji przesuwany jest w latach, w celu uzyskania możliwości dofinansowania tej inwestycji ze środków unijnych" - wyjaśnił dyrektor ZDÓW w Zielonej Górze, Henryk Napierała. Jego zdaniem nie ma zagrożenia, że do tego czasu pozwolenie na budowę wygaśnie.

W ramach inwestycji planowana jest rozbiórka konstrukcji przęseł oraz przyczółków, wykonanie nowych podpór skrajnych, wzmocnienie podpór pośrednich i wykonanie nowej konstrukcji nośnej obiektu. Na czas realizacji inwestycji ma powstać most tymczasowy, gdyż ewentualny objazd w najkrótszym wariancie wynosi ponad 60 km.

Droga wojewódzka nr 159, w ciągu której zlokalizowany jest most na Warcie w Skwierzynie stanowi ważne połączenie komunikacyjne. Natężenie ruchu na tym odcinku jest jednym z większych na sieci dróg wojewódzkich w Lubuskiem i wynosi ponad 4 tys. pojazdów na dobę.

Dopuszczalna masa całkowita pojazdów mogących poruszać się przez most ograniczona do 20 t. stanowi utrudnienie dla lokalnych firm, a zwłaszcza dla zakładów przetwórstwa drzewnego znajdujących się po północnej stronie Warty.

Ponadto droga nr 159 umożliwia dojazd do dróg krajowych nr 3, 24 i 22 oraz stanowi alternatywny dojazd ze Skwierzyny do Gorzowa Wlkp. przez miejscowość Santok.

Most w Skwierzynie został wybudowany w latach 1903-1904. Ostatni gruntowny remont most przeszedł w latach 70 minionego wieku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.