PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą przyspieszenia budowy drogi

  • PAP    14 grudnia 2010 - 19:47
Chcą przyspieszenia budowy drogi

Zarząd woj. świętokrzyskiego nie zgadza się z decyzją Ministerstwa Infrastruktury o umieszczeniu rozbudowy drogi krajowej nr 73 z Kielc do Morawicy na liście zadań do realizacji po 2013 roku. Zarząd województwa apeluje o przyspieszenie tej inwestycji.
Postulat samorządowców popiera wojewoda świętokrzyski. Mieszkańcy regionu - na apel Radia Kielce i kieleckiej redakcji Gazety Wyborczej - złożyli już pięć tysięcy podpisów pod zbiorową petycją w tej sprawie, adresowaną do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

W opracowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projekcie "Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015" ważna z punktu widzenia rozwoju woj. świętokrzyskiego rozbudowa drogi krajowej nr 73 została zaplanowana do realizacji dopiero po 2013 roku. W poprzednim dokumencie resortu - "Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012" - przebudowa drogi nr 73 Kielce-Tarnów była uwzględniona jako zadanie o kluczowym znaczeniu dla rozwiązania problemów komunikacyjnych Kielc, woj. świętokrzyskiego i Małopolski.

"Nie rozumiemy zmiany stanowiska Ministerstwa Infrastruktury" - czytamy w stanowisku zarządu woj. świętokrzyskiego, skierowanym we wtorek do premiera, ministra gospodarki, ministra infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. "To drastyczne przesunięcie w czasie jest szkodliwe z punktu widzenia mieszkańców gmin położonych wzdłuż trasy nr 73, a także całego południa województwa i zagraża żywotnym interesom regionu świętokrzyskiego" - podkreślono w dokumencie.

Zarząd województwa przekonuje, że trasa ta jest elementem całościowego programu poprawy dostępności komunikacyjnej regionu świętokrzyskiego. "Niezwykle istotny jest fakt, iż przy drodze nr 73 zlokalizowany jest teren przygotowany pod budowę regionalnego lotniska w Obicach" - wyjaśniają autorzy pisma.

W ich opinii, strategiczne dla regionu znaczenie drogi krajowej nr 73 nie zmieniło się, natomiast z roku na rok - w związku z coraz bardziej intensywnym ruchem samochodowym - pogłębiają się problemy komunikacyjne na tej trasie; stała się ona największym problemem drogowym regionu, wymagającym jak najszybszego rozwiązania.

"Mamy wielką nadzieję, że Ministerstwo Infrastruktury weźmie pod uwagę podnoszone przez nas argumenty, jeszcze raz przeanalizuje problem dostępności komunikacyjnej woj. świętokrzyskiego i przyspieszy realizację tej niezwykle ważnej dla nas inwestycji" - podsumowuje swoje wystąpienie zarząd regionu.

Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba zapewniła, że dołoży starań, by poprzeć petycję mieszkańców regionu stosownymi dokumentami i działaniami. Planuje m.in. wspólnie z europosłanką Różą Thun (PO) oraz posłanką Marzeną Okłą-Drewnowicz (PO) wizytę u ministra infrastruktury oraz - jeśli będzie możliwa - u premiera Donalda Tuska. Regionalni parlamentarzyści różnych opcji politycznych spotkają się zaś w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, by podpisać apel o uwzględnienie budowy odcinka drogi nr 73 w budżecie państwa na przyszły rok.

"Przesunięcie tej inwestycji w bliżej niesprecyzowaną przyszłość będzie kolejnym przejawem marginalizacji naszego województwa" - napisano w zbiorowej petycji. "Na tę drogę mieszkańcy całego województwa czekają od kilkudziesięciu lat" - przypomniano. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • zaqu, 2010-12-15 00:31:09

    czy ktoś wie, gdzie można składać podpisy? proszę o informację