PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą stworzyć infrastrukturę rowerową w miastach GZM

  • AT    27 marca 2013 - 21:00
Chcą stworzyć infrastrukturę rowerową w miastach GZM

- Zależy nam na tym, by w przyszłej kadencji samorządu mieszkańcy Metropolii Silesia mogli przesiąść się z samochodów na rowery - podkreślił dziś w Katowicach przewodniczący GZM Dawid Kostempski.
Podczas tradycyjnego przedświątecznego spotkania z dziennikarzami przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego przedstawił najważniejsze zadania i projekty, które Związek realizuje w tym roku.

Czytaj też:  Mysłowice znów w Górnośląskim Związku Metropolitalnym

Najważniejsze z realizowanych przez GZM projektów to II grupowy przetarg na zakup energii elektrycznej, porozumienie w sprawie całorocznego utrzymania Drogowej Trasy Średnicowej oraz dwa tzw. projekty rowerowe. Obecnie Biuro GZM pracuje nad stworzeniem Metropolitalnego Systemu Infrastruktury Rowerowej.

- Chcemy, by mieszkańcy mogli bez przeszkód przemieszczać się rowerami z jednego krańca metropolii na drugi. Cały projekt traktujemy nie tylko w kategoriach rekreacyjnych, ale również komunikacyjnych - zapewnił prezydent Kostempski.

Jeszcze w kwietniu GZM złoży wniosek o dofinansowanie całego projektu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tzw. środki norweskie.

Czytaj też:  12 śląskich miast analizuje wspólne ubezpieczenia

Po otrzymaniu dofinansowania na realizację Metropolitalnego Systemu Infrastruktury Rowerowej w miastach GZM Związek ogłosi przetarg na opracowanie koncepcji całego systemu.

Ma ona zawierać m.in. diagnozę stanu istniejącej infrastruktury rowerowej w miastach, badanie zachowań ruchu i potrzeb rowerzystów oraz strategię rozwoju metropolitalnego systemu infrastruktury rowerowej.

- Chodzi o to, by powstające w naszych miastach ścieżki rowerowe nie kończyły się na ich granicach - tłumaczył szef GZM.

Koncepcja systemu ma ułatwić Górnośląskiemu Związkowi Metropolitalnemu starania o pozyskanie środków europejskich na realizację całego systemu z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020.

Równolegle GZM pracuje nad uruchomieniem w miastach Metropolii Silesia Metropolitalnego Systemu Wypożyczalni Rowerów.
W chwili obecnej ogłoszony jest przetarg na opracowanie studium wykonalności tegoż systemu dla miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Dokument ma być kompleksową analizą dotyczącą uwarunkowań dla uruchomienia wypożyczalni rowerów publicznych na terenie miast GZM.

Ma on pomóc władzom poszczególnych miast Związku w wyborze odpowiedniego systemu wypożyczalni o zasięgu metropolitalnym wraz ze sposobem jego finansowania i zarządzania.

Oprócz projektów rowerowych Górnośląski Związek Metropolitalny przygotowuje się do kolejnego grupowego zakupu energii elektrycznej. W tym roku na pewno wystartuje w nim więcej samorządów niż w roku ubiegłym, a wolumen całego zmówienia będzie większy niż 191 gigawatogodzin.

Na deklaracje gmin zainteresowanych udziałem w przetargu GZM czeka do jeszcze przez kilka dni. Związek chce jak najszybciej doprowadzić do podpisania porozumienia w tej sprawie tak, by jak najszybciej można by ogłosić przetarg.

- Zależy nam na czasie, ponieważ ceny energii spadają, a jak Państwo wiecie zależy nam na jak największych oszczędnościach - podkreślił przewodniczący Dawid Kostempski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: