PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą utworzenia Podlaskiego Centrum Nauki

  • PAP    19 maja 2014 - 16:21

Podlaskie Centrum Nauki chcą wspólnie tworzyć trzy największe podlaskie uczelnie: Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Medyczny, a także Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Białowieży i Fundacja Edukacji i Nauki w Białymstoku.
Przedstawiciele tych instytucji i fundacji podpisali dziś w południe w Politechnice Białostockiej porozumienie. W ramach umowy wspólnie przygotowywane mają być założenia, dokumenty koncepcyjne i projektowe Podlaskiego Centrum Nauki.

„Chcemy też lobbować na rzecz powstania tego typu placówki w Białymstoku. Wzorem miałoby być Centrum Nauki Kopernik w Warszawie" - zapowiedział rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

Dzienis zwrócił uwagę, że o takiej placówce równolegle dyskutowano we wszystkich 3 uczelniach. Do tego w lutym 2014 r. roku zostało utworzone konsorcjum pod nazwą Podlaskie Centrum Nauki. Konsorcjum tworzą Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauki oraz Fundacja Edukacji i Nauki w Białymstoku. Centrum Nauki jest także w planach prezydenta Białegostoku.

Swój projekt przygotowywał również Instytut Biologii Ssaków. Te wszystkie inicjatywy postanowiła zebrać była Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poseł prof. Barbara Kudrycka.

Przypomniała ona, że w Programie Operacyjnym „Wiedza, edukacja, rozwój" wpisano możliwość finansowania infrastruktury służącej nowym metodom kształcenia, również z myślą o utworzeniu w kraju 15 małych Centrów Nauki Kopernik.

Zdaniem prof. Kudryckiej Konsorcjum może zając się sprawami organizacyjnymi. Pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni zaś mogą tworzyć koncepcję działania takiego Centrum Nauki. Prof. Barbara Kudrycka dodała, że wstępnie rozmawiała z Prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim, który takie Centrum Nauki widziałby w murach XIX-wiecznej, obecnie niszczejącej fabryce przy ulicy Częstochowskiej. Placówka finansowana mogłaby być także z pieniędzy przeznaczonych na rewitalizację takich obiektów.

Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk dr hab. Rafał Kowalczyk zaproponował, by w Podlaskim Centrum Nauki była uwzględniona specyfika regionu i jego różnorodność przyrodnicza.

„Liczymy, że dzięki najnowszym zdobyczom techniki będziemy mogli pokazać procesy zachodzące w podlaskiej przyrodzie. Nie chcemy powielać Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chcemy wspólnie z uczelniami stworzyć ciekawy program edukacyjny dla uczniów" - dodawał Rafał Kowalczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.