PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą zrobić z Kielc drugą Barcelonę

  • PAP    30 maja 2014 - 18:45
Chcą zrobić z Kielc drugą Barcelonę

Budowę zespołu inkubatorów dla biznesu w Kieleckim Parku Technologicznym (KPT) uroczyście rozpoczęto w piątek w Kielcach. Inwestycja warta prawie 22 mln zł będzie adresowana m.in. do firm z branży technologii informatycznych.
Przedsięwzięcie realizuje firma Skanska. Jak poinformował dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz, zespół inkubatorów ma być gotowy za 15 miesięcy, ale już na początku 2015 r. ma się rozpocząć proces ich zasiedlania przez przedsiębiorców. "Widzimy ogromne zainteresowanie inkubatorami zarówno firm lokalnych jak i z zewnątrz" - powiedział dziennikarzom Mazurkiewcz.

"Chcemy w Kielcach powtórzyć sukces hiszpańskiej Barcelony, gdzie w poprzemysłowej dzielnicy powstaje dziś jeden z najnowocześniejszych parków technologicznych w Europie" - podkreślił dyrektor KPT.

Jeden z inkubatorów w ramach zespołu zostanie ukierunkowany na wsparcie branży teleinformatycznej, stąd powstaną tam laboratoria wyposażone w przestrzenie dyskowe, wirtualne maszyny, klastry obliczeniowe i serwery .

Na potrzeby inwestycji zostanie gruntownie wyremontowany budynek po Wyższej Szkole Umiejętności w Kielcach, położony w sąsiedztwie budynków KPT. Dwupiętrowy obiekt zyska dodatkową kondygnację oraz rozbudowane zostanie jedno z jego skrzydeł. Budynek będzie miał szklaną elewację. Koszty użytkowania obiektu mają zostać obniżone poprzez zamontowanie paneli fotowoltaicznych, przetwarzających energię słoneczną w elektryczną.

Rozbudowany budynek będzie miał powierzchnię ponad 5 tys. m kw. Wewnątrz oprócz pomieszczeń biurowych przewidziano dużo miejsca dla działalności produkcyjnej, laboratoria i zaplecze konferencyjne.

W obiekcie powstanie także przedszkole dla dzieci pracowników firm, które znajdą się w KPT.

Swoją siedzibę będzie też tu miało Energetyczne Centrum Nauki. W przestrzeni zaaranżowanej na starą fabrykę znajdzie się interaktywna wystawa z 23 stanowiskami, służącymi do eksperymentowania oraz laboratorium. Jak mówiła Sylwia Mularczyk z KPT, centrum ma przyciągać dzieci, młodzież i dorosłych. Będzie oferowało zajęcia i warsztaty, pokazy naukowe wyjaśniające m.in. prawa i procesy biologiczne, fizyczne chemiczne oraz zagadnienia dotyczące ekologii czy energii odnawialnej.

Czytaj też: Jest umowa na inwestycję za 32 mln w Kielcach

Inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej".

Gościem uroczystości była podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Iwona Wendel. Jak podkreśliła, kielecki park jest przykładem "świetnie przygotowanej instytucji otoczenia biznesu", które w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej będą "brokerem innowacji i nauki".

"Musimy bardzo strać się, by polską gospodarkę przekierować na gospodarkę opartą na wiedzy. To znaczy, że powinniśmy zacząć komercjalizować wyniki prac badawczo-rozwojowych w gospodarce, a to z kolei znaczy, że przepływ środków finansowych powinien nastąpić teraz w drugą stronę - od przedsiębiorstw do nauki. Mam nadzieję, że instytucje otoczenie biznesu pomogą przedsiębiorcom w tym nowym procesie, bo jest on dosyć skomplikowany" - mówiła.

Wendel dodała, że projekty będą realizowane w konsorcjach, a zwłaszcza małe i średnie firmy "trzeba troszeczkę poprowadzić za rękę" i to jest rola parków naukowo-technologicznych.

Jak mówiła Wendel, bardzo ważnym zadaniem, jakie stoi przed parkami naukowo-technologicznymi powstającymi w Polsce Wschodniej, jest proces sieciowania - muszą być podniesione do standardów obowiązujących w Europie. Powinny też walczyć o młodych, innowacyjnych ludzi, by zechcieli zostawać w regionach i tam prowadzić swoją działalność gospodarczą - mają w tym pomóc kolejne platformy start-upowe. Zachęcała także do interesowania się procesami wzornictwa przemysłowego, które będą związane z realizacją projektów w obszarze inteligentnych specjalizacji.

Kielecki Park Technologiczny powstał w kwietniu 2008 r. Działa tam obecnie 91 start-upów, co pod względem liczby przedsiębiorstw plasuje KPT na drugim miejscu w kraju - pomiędzy powstałymi w połowie lat 90. parkami wrocławskim i poznańskim. 16 firm opuściło KPT po procesie inkubacji. Swoją działalność prowadzą tam również podmioty zagraniczne. W czwartek KPT podpisał umowę na budowę w sąsiedztwie przyszłego zespołu inkubatorów trzech hal produkcyjnych za 32 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.