PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm dokończy budowę biblioteki

  • chelmonline.pl    20 sierpnia 2012 - 12:24
Chełm dokończy budowę biblioteki

Miasto wybuduje Transgraniczne Centrum Edukacji Ekonomiczno-Społecznej, czyli dokończy budowę Chełmskiej Biblioteki Publicznej.
Inwestycja pochłonie kilkanaście milionów złotych, z czego 70 proc. pochodzić ma z Unii Europejskiej. Biblioteka w Chełmie ma długą i burzliwą historię. Miała być pomnikiem 40-lecia PRL, jednak w pewnym momencie zabrakło pieniędzy. Choć budowana od ponad 25 lat, wciąż nie jest ukończona, a jedno z nieużywanych skrzydeł zdążyło w międzyczasie popaść w ruinę.

W tzw. międzyczasie udało się miastu zagospodarować dwa z segmentów biblioteki, do których przed kilku laty przeniesiono chełmski księgozbiór. Na dokończenie całego kompleksu wciąż brakowało niebagatelnej sumy, blisko 14 milionów złotych. Na tyle bynajmniej w 2008 roku wyceniono wartość niezbędnych prac. Wtedy to władze Chełma postanowiły podjąć wyzwanie dokończenia zapomnianej przez lata inwestycji.

– Biblioteka, która w założeniu miała być wizytówką miasta, stała się odstraszającą ruiną. Dlatego zdecydowaliśmy podjąć zdecydowane działania w celu dokończeniu budowy, rozszerzając jednocześnie zakres funkcjonalności obiektu – mówi prezydent Chełma Agata Fisz.

W przygotowanym przed czterema laty przez miejskich urzędników projekcie przewidziano utworzenie na bazie części segmentów biblioteki Transgranicznego Centrum Edukacji Ekonomiczno-Społecznej – nowoczesnego kompleksu konferencyjnego, w którym prowadzone będą szkolenia, konferencje, sympozja, wykłady literackie, wystawy oraz szereg innych działań o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Miało to pomóc w uzyskaniu dotacji.

Złożony w 2008 roku wniosek o unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego co prawda uzyskał wysoką punktację, lecz z powodu niewystarczających środków niestety nie otrzymał dofinansowania.

Wyceniana na 13,9 mln złotych inwestycja znalazła się za to na pierwszym miejscu listy rezerwowej. Oznaczało to, iż miasto musi cierpliwie zaczekać na rozstrzygnięcia przetargów. Zaoszczędzone przy innych projektach środki dawały realną szansę pozyskania unijnych pieniędzy.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.