PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Pieniądze na Rejowiecką

  • chelmonline.pl    27 maja 2013 - 11:58
Chełm. Pieniądze na Rejowiecką

Chełm otrzyma prawie 1 milion złotych na przebudowę kolejnego fragmentu przebiegającej przez miasto krajowej K12. Prace rozpoczną się najprawdopodobniej na wakacje.
926.600 złotych otrzyma Chełm na przebudowę skrzyżowania ulic Rejowieckiej i Szpitalnej. O 50% dofinansowanie tej inwestycji miejscy urzędnicy starali się w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w ramach tzw. rezerwy subwencji ogólnej. W praktyce oznacza to, iż drugie tyle miasto musi zabezpieczyć we własnym zakresie.

- Środki na ten cel są oczywiście zapisane w tegorocznym budżecie. Przygotowujemy już przetarg na wykonawcę inwestycji, który chcielibyśmy rozstrzygnąć w czerwcu - mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

- Przebudowa tak dużego i ruchliwego skrzyżowania na pewno spowoduje utrudnienia w ruchu, ale przecież nie da się remontować i modernizować ulic bez czasowych utrudnień - dodaje.

Przebudowa objąć ma całe skrzyżowanie z niewielkimi fragmentami przyległych do niego ulic. Oprócz nowych chodników, podbudowy, nawierzchni asfaltowej, oświetlenia, oznakowania poziomego i pionowego, na skrzyżowaniu pojawi się nowa wielofazowa sygnalizacja świetlna.

- Zastosujemy rozwiązanie podobne do funkcjonującego na niedawno przebudowanym skrzyżowaniu ulic Lwowskiej i I AWP, gdzie kierowcy korzystają z bezpiecznych lewoskrętów - dodaje Tomasik.

W ramach prac modernizacyjnych na skrzyżowaniu powstanie pierwszy odcinek nowej trasy rowerowej, inwestycji planowanej na przyszły rok, która połączyć ma „Glinianki" z lasem Borek.

Przebudowa skrzyżowania ulicy Rejowieckiej ze Szpitalną to trzecia ważna inwestycja w ciągu przebiegającej przez miasto krajowej drogi K12. W ubiegłym roku za blisko 3,2 miliona złotych wyremontowana została cała ulica Podgórze, a wcześniej rondo im. Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

- Potrzeb w zakresie modernizacji całej K12 jest znacznie więcej. Oczywiście nadal będziemy zabiegać o pieniądze i przekonywać poszczególne ministerstwa, iż remont jednej z najważniejszych międzynarodowych dróg w naszym kraju powinien być finansowany przede wszystkich z budżetu państwa - mówi Agata Fisz.

- Ale niezależnie od tego, w ramach możliwości finansowych miasta, sukcesywnie będziemy remontować całą trasę - dodaje.

Modernizacja ruchliwego skrzyżowania ulic Rejowieckiej ze Szpitalną, która rozpocznie się prawdopodobnie na wakacje, to nie jedyne zadanie dotyczące K12, jakie władze miasta chcą zrealizować w tym roku.

W trakcie opracowania jest dokumentacja techniczna największego skrzyżowania w Chełmie - ronda im. Romana Dmowskiego, na którym łączą się ulice Rejowiecka, Włodawska, Lubelska, Podgórze i Zawadówka. Przetarg na wykonawcę projektu został niedawno rozstrzygnięty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.