PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Remont Hrubieszowskiej aż do Parkowej

  • chelmonline.pl    24 października 2012 - 11:17
Chełm. Remont Hrubieszowskiej aż do Parkowej

Remont ul. Hrubieszowskiej obejmie większy odcinek niż początkowo planowano. Będą też zmiany w organizacji ruchu.
Oprócz wymiany nawierzchni, na ulicy pojawi nowe grubowarstwowe oznakowanie poziome oraz samopoziomujące studzienki, rozwiązanie z powodzeniem stosowane w Chełmie od ubiegłego roku. Zaplanowany początkowo zakres prac ulegnie zwiększeniu. Wszystko za sprawą kolejnych oszczędności.

Gdy miasto otrzymało dofinansowanie na remont ul. Podgórze, z szacowanej wartości inwestycji po przetargu zostało około pół miliona złotych. Władze Chełma mogły zwrócić do ministerstwa połowę zaoszczędzonych środków, lub dołożyć drugie tyle i starać się o zgodę na remont innej ulicy – pod warunkiem, że w ciągu drogi krajowej lub wojewódzkiej.

Drogowcy wybrali rondo i spory kawałek ulicy Hrubieszowskiej, gdyż jako jedyna spełniała warunki ministerialnej dotacji (wymagająca projektu i pozwolenia na budowę przebudowa jakiejkolwiek innej ulicy nie kwalifikowała się do dofinansowania).

Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej wyraziło zgodę. Początkowo, zgodnie z kosztorysem, remont ulicy Hrubieszowskiej obejmować miał odcinek od ronda do skrzyżowania z ul. Mościckiego i Wiejską. Planowano także odnowić nieco mniejszy fragment al. I Armii Wojska Polskiego. Niedawno okazało się, że drogowcy wykonają znacznie więcej prac.

– Wszystko za sprawą kosztorysu powykonawczego ul. Podgórze, z którego wynikają oszczędności na kwotę około 170 tysięcy złotych – mówi Krzysztof Tomasik dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

– Podobnie jak wcześniej, połowę środków można zwrócić do ministerstwa lub wnioskować o przesunięcie na inną inwestycję. W uzgodnieniu z prezydent Chełma, środki te dołożymy do remontu ronda i ul. Hrubieszowskiej.

<!-- pagebreak //-->

Według wyliczeń drogowców, zaoszczędzone pieniądze pozwolą wydłużyć zakres prac na ul. Hrubieszowskiej o około 200 metrów – do skrzyżowania z ul. Parkową. Również na fragmencie Al. I AWP wymiana nawierzchni obejmie większy o około 90 metrów odcinek oraz zatokę autobusową.


– Nowy asfalt położymy do skrzyżowania z ul. Wojsławicką. Do miejsca, w którym zaczynać się będzie rondo turbinowe, na które jest już projekt techniczny i trwa postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę – dodaje Tomasik.

Drogowcy szykują również zmiany w organizacji ruchu na odcinkach ul. Hrubieszowskiej. W miejscu skrzyżowań z ul. Wiejską i dalej z ul. Parkową, wytyczone zostać mają trzy pasy ruchu z bezpiecznymi lewoskrętami.

Ze względu na zwiększony zakres prac, termin zakończenia robót drogowych na rondzie i przyległych do niego ulicach ulegnie wydłużeniu.

– Na pewno podpiszemy aneks z wykonawcą dając mu więcej czasu na wykonanie tego zadania – mówi prezydent Chełma Agata Fisz – Ale niezależnie od postępu prac, rondo musi być drożne w okresie Wszystkich Świętych.

Wszystkie prace drogowe powinny zakończyć się jeszcze w listopadzie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.