PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Ruszają inwestycje drogowe

  • chelmonline.pl (emka)    4 kwietnia 2012 - 09:54
Chełm. Ruszają inwestycje drogowe

Wkrótce na kilku chełmskich drogach pojawią się ekipy budowlane. Na Połanieckiej, Łącznej, Wołyńskiej, Bydgoskiej, Żeromskiego i Reformackiej mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.




Prawie 3300 mkw. kostki brukowej i 1300 mkw. nawierzchni asfaltowej (nie licząc rozpoczętej już inwestycji na ul. 1 Pułku Szwoleżerów) na nowe chodniki i jezdnię, to bilans rozstrzygniętych przetargów na część zaplanowanych na ten rok inwestycji drogowych.

Oprócz trwającej już przebudowy jednej z głównych ulic miasta, ekipy drogowców pojawią się wkrótce na co najmniej 6 innych ulicach.

– Umowy z większością wykonawców zostały już podpisane. W pierwszych dniach kwietnia przekazujemy wszystkie place budowy – mówi Krzysztof Tomasik dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Największe utrudnienia wystąpić mogą na ul. Połanieckiej. Nowej nawierzchni asfaltowej na obszarze 1300 mkw. i blisko 750 mkw. chodników z kostki brukowej doczeka się odcinek tej ulicy od zakrętu przy miejskiej przychodni do skrzyżowania ul. ks. Mrozka i ul. Droga Męczenników. Drugą inwestycją, która ograniczyć może ruch pojazdów, będzie przebudowa ulicy Łącznej na odcinku od ul. Krótkiej do rzeki Uherki. Tam na powierzchni ponad 600 mkw. pojawią się nowe chodniki, jezdnia i zatoki. Dodatkowo budowlańcy na długości około 30 mb dokonają usprawnień w przyłączach kanalizacji deszczowej.

Na pozostałych ulicach kierujący spotkają mniej utrudnień w ruchu. Prace dotyczyć będą głównie budowy i przebudowy chodników. Nowe aleje z kostki brukowej o długości blisko 400 metrów pojawią się przy ulicy Wołyńskiej. Modernizacji zostanie poddana południowa strona ulicy, na odcinku od ul. ks. Brzóski do ul. Rolniczej. W sumie brukarze ułożą tam ponad 760 mkw. nowej nawierzchni z kostki.

Nowymi chodnikami będzie można przejść także ulicą Bydgoską i Reformacką. Na obydwu ulicach remontowi poddane zostaną chodniki o długości około 120 metrów. W przypadku położonej w centrum ulicy Reformackiej, przebudowa dotyczyć będzie odcinka od ul. Ogrodowej do ul. Dreszera. Prawie 200 metrów chodnika doczeka się również pozbawiona do tej pory ciągów pieszych ul. Żeromskiego. W pierwszym etapie prac chodnik pojawi się pomiędzy ulicami Wyszyńskiego a Litewską.

Zgodnie z rozstrzygniętymi przetargami, wykonawcy na zakończenie wszystkich prac mają sporo czasu. Większość umów zobowiązuje ich do realizacji inwestycji do czerwca lub końca sierpnia tego roku.

– Celowo przetargi ogłosiliśmy jeszcze w zimie oraz dawaliśmy długie terminy realizacji. Dzięki temu mogliśmy liczyć na niższe ceny oferowane przez wykonawców – przekonuje dyrektor ZDM – Z doświadczenia poprzednich lat wynika, że w przypadku prac brukarskich firmy nie zwlekają z rozpoczęciem prac i najczęściej kończą je przed terminem.

Oprócz modernizacji ul. 1 Pułku Szwoleżerów oraz przygotowanych 6 innych inwestycji drogowych, cały czas na chełmskich ulicach pracują ekipy remontowe.

– Lista miejsc do uzupełnienia nawierzchni jest dość długa. Każda zima daje się we znaki wszystkim użytkownikom dróg, co w przypadku naszego miasta dodatkowo potęguje kredowe podłoże. Naprawy cząstkowe prowadzone są na bieżąco. Wkrótce pojawią się również ekipy odnawiające oznakowanie poziome skrzyżowań i przejść dla pieszych – zapewnia Krzysztof Tomasik.

Rozstrzygnięte zostały również przetargi na dokumentację niezbędną do budowy kolejnych ulic. W tym roku powinny powstać projekty m.in. na ciąg ulic Młodowskiej i Gdańskiej, oraz ul. Słoneczną i Majdan.
Władze Chełma zapewniają, iż drogowych inwestycji będzie w tym roku jeszcze więcej.

– Dokonujemy analizy przetargów i ewentualnych oszczędności, które mogłyby zostać wykorzystane na kolejne zadania drogowe. Czekamy też na decyzje, co do dofinansowania dwóch wielkich inwestycji: przebudowy ulicy Podgórze i ulicy Kolejowej, których wartość to w sumie ponad 10 milionów złotych – mówi prezydent Chełma Agata Fisz (zabierz głos/oceń prezydenta) – Kryzys i wprowadzane przez rząd przepisy dają się we znaki także naszemu miastu, ale mimo tego na miarę możliwości finansowych będziemy się starać remontować i budować jak najwięcej nowych ulic.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.