PARTNER PORTALU
  • BGK

Chińczycy chcą budować zbiornik w Raciborzu

  • Przegląd prasy/Dziennik Zachodni    14 czerwca 2011 - 08:54
Chińczycy chcą budować zbiornik w Raciborzu

18 firm z Europy i Azji, w tym m.in. z Indii i Chin, chce budować zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Wykonawca wyłoniony zostanie za kilka miesięcy.
W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach uspokajają, że nie będą kierować się wyłącznie niższą ceną proponowaną przez azjatyckie przedsiębiorstwa i wybiorą najlepszą z firm – informuje „Dziennik Zachodni”.

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, o którego budowie mówi się już od czternastu lat, to jeden z najważniejszych elementów tworzonego z mozołem systemu przeciwpowodziowego na Odrze.

Suchy zbiornik będzie obejmował 2600 ha. W razie powodzi, będzie mógł przyjąć 185 mln metrów sześciennych wody, czyli trzy razy więcej niż polder Buków, który został przekazany do użytku we wrześniu 2002 roku (jego obszar obejmuje 830 ha i może przyjąć 50 mln metrów sześciennych wody).


Koszt budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny wynosi 1,3 mld zł, z czego ponad 300 mln zł ma pochodzić z dotacji unijnej.

Póki co, będzie to suchy zbiornik. W dalszej perspektywie ma zostać częściowo wypełniony wyrobiskami po wydobywaniu żwiru, a zlewiska mają być udostępnione do celów rekreacyjno-sportowo-turystycznych – informuje „Dziennik Zachodni”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.