PARTNER PORTALU
  • BGK

Chiny chcą zbudować kolej do USA

  • bad    13 maja 2014 - 20:27
Chiny chcą zbudować kolej do USA

Chiny planują budowę najdłuższej linii kolejowej na świecie. Kosztem ponad 200 mld dolarów chcą utworzyć połączenie z USA.
W Polsce plany budowy kolei dużych prędkości zakładają połączenie liniami kolejowymi największych aglomeracji w Polsce. Składy miałyby poruszać się po nich z prędkością co najmniej 200 km/h. Linia Y z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia ma być dostosowana do maksymalnej prędkości 350 km/h. Prace miałyby być prowadzone w latach 2020-28. A jakie plany w tym zakresie mają kraje dysponujące zdecydowanie większymi pieniędzmi?

Chiny od lat intensywnie inwestują w kolej. Już dzisiaj dysponują największą, liczącą 10 tys. km, siecią szybkiej kolei na świecie. W 2015 roku ma zostać rozbudowana do 19 tys. km, a do 2020 roku - do 25 tys. km.

W planach jest budowa podwodnego tunelu kolejowego na Tajwan, a także biegnącą przez zachodnie pustkowia kraju linię Lanzhou-Ürümqi o długości 1776 kilometrów. Ta ostatnia inwestycja ma szansę zostać najwyżej położoną linią kolejową na świecie. Niektóre odcinki przebiegać będą na wysokości 4345 metrów.

Jednak najbardziej śmiałym zamierzeniem jest kolejowe połączenie Chin ze Stanami Zjednoczonymi. By wcielić w życie ten plan, należałoby zbudować najdłuższą linię kolejową na świecie, dłuższą o ponad 3 tys. km od kolei transsyberyjskiej.

Linia biegłaby przez Rosję i Kanadę, a największym wyzwaniem byłoby zbudowanie tunelu pod 200-metrową cieśniną Beringa, pomiędzy Rosją a Alaską. Biorąc pod uwagę, że stworzenie 123-kilometrowego podwodnego połączenia z Tajwanem ma kosztować 32 mld dolarów, łącznik pod cieśniną Beringa musiałby pochłonąć ponad 50 mld dolarów. Położenie torów do USA to dodatkowe 172 mld dolarów, co daje kwotę przekraczającą dwie trzecie obecnego budżetu przeznaczonego w Chinach na szybką kolej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • jb, 2014-05-27 10:22:19

    200 m cieśniny Beringa ?? Cieśnina Beringa – cieśnina między Azją a Ameryką Północną. Cieśnina łączy Morze Czukockie z Morzem Beringa, czyli Ocean Arktyczny z Oceanem Spokojnym. Jej szerokość wynosi około 85 km, a głębokość od 36 do 70 m.
  • glews, 2014-05-20 09:15:31

    Chińczykom wierzę, bo to naród Konfucjusza i dyscypliny, ale POlaczkom nie, bo to złodzieje, kłamcy, kombinatorzy i nieudacznicy!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: