PARTNER PORTALU
  • BGK

Chodniki ważniejsze od nawierzchni dróg

  • fakty.bai.pl (Anna Staniaszek)    7 marca 2012 - 09:44
Chodniki ważniejsze od nawierzchni dróg

Chodniki i ciągi pieszo rowerowe to konieczność. Przy wielu przebiegających przez gminę drogach nie można bezpiecznie przejść poboczem ani przejechać rowerem Kamil Ładziak, wójt gminy Bełchatów zapowiadając najbliższe inwestycje.
Kamil Ładziak, wójt gminy Bechatów: Dzięki rozmowom z mieszkańcami doszedłem do wniosku, że jest ogromne zapotrzebowanie na poprawę bezpieczeństwa w gminie Bełchatów. To dla ludzi bardzo ważne. Ciągle powtarzający się postulat to budowa chodników i ciągów pieszo-rowerowych. Mieszkańcy na to nalegają. Oczekują bezpieczeństwa.

Przecież na wielu przebiegających przez gminę drogach nie można bezpiecznie przejść poboczem ani przejechać rowerem. Ciąg pieszo- rowerowy ułatwi bezpieczną komunikację. Dlatego w najbliższych latach będziemy kłaść duży nacisk właśnie na bezpieczeństwo. Zleciłem służbom gminnym przegląd naszych dróg aby zorientować się, gdzie chodniki i ścieżki rowerowe powinniśmy budować w pierwszej kolejności. W tym roku zamierzamy wybudować ciąg pieszo-rowerowy długości ponad 3 kilometrów przez Zdzieszulice Dolne. Mieszkańcy Zdzieszulic Dolnych będą więc mogli bezpiecznie się przemieszczać po terenie zabudowanym.

Wiele ulic Bełchatowa to ruchliwe drogi powiatowe lub wojewódzkie, które przebiegają przez miasto a następnie przez gminę Bełchatów.

- Ruchliwe, tranzytowe drogi przebiegają przez Zdzieszulice Górne, Dobiecin, Myszaki, Niedyszynę, Kurnos. Tak się składa, że są to drogi powiatowe. Będę zabiegał o to, by powiat wspólnie z nami prowadził tam inwestycje. Do tej pory każdego roku gmina dofinansowywała dwie inwestycje w drogi powiatowe. Połowę środków dawała gmina, połowę powiat. W tym roku będziemy wspólnie z powiatem przebudowywać drogę przez Dobiecin i Postękalice. Jesteśmy dogadani w sprawie przebudowy drogi i budowy ciągu pieszo-rowerowego.

W tym roku gmina - ale sama gmina, bez udziału powiatu, rozpocznie prace przy budowie ciągu pieszo-rowerowego długości 1,4 km przy drodze łączącej Dobrzelów i Zawady. To teren gęsto zabudowany, droga bardzo ruchliwa. Właśnie tam doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęło dziecko - uczeń szkoły w Dobrzelowie. Musimy chodnik i ścieżkę rowerową tutaj wybudować. Ponieważ to droga powiatowa, przejmiemy ją w zarząd, aby móc zainwestować. To już uzgodnione z panem starostą. Wspólne inwestycje drogowe starostwa i gminy Bełchatów to budowa chodników i ścieżek rowerowych.

- Tak, bo poprawa stanu nawierzchni sprawi, że kierowcy będą jeździć szybciej i droga przez gęsto zabudowany teren będzie jeszcze mniej bezpieczna.

Które inwestycje są najpilniejsze?

- Jeśli chodzi o drogi powiatowe to najpilniejsze są: Dobrzelów - Zawady, droga przez Zdzieszulice Górne oraz droga Myszaki-Niedyszyna. Mieszkańcy bardzo nalegają na te inwestycje i my również będziemy chcieli przekonać pana starostę o konieczności pilnej ich realizacji.

Oprócz dróg powiatowych istotne są ciągi pieszo-rowerowe przy drogach wojewódzkich. Chodzi o odcinek od Zawad do Kałdun przy drodze Bełchatów - Pabianice oraz od Bełchatowa do granic gminy przy drodze Bełchatów-Zelów. W przypadku drogi Bełchatów -Pabianice, Wojewódzki Zarząd Dróg nie wyraził zgody na taką inwestycję. W przypadku drogi Bełchatów-Zelów jest zgoda. Ścieżka rowerowa i chodnik będą tam mogły powstać poza pasem drogowym, na działkach prywatnych. Rozpoczęliśmy już rozmowy z mieszkańcami Woli Mikorskiej i Podwód w sprawie wykupu gruntów pod budowę lub zgody na wejście. Budowa chodników i ścieżek jest priorytetem gminy na najbliższe lata.

W pierwszym roku kadencji załatwiał pan sprawy szkół.

- Tak. Także w tym roku będą rozbudowywane szkoły dla potrzeb gimnazjów, powstaną sale gimnastyczne, by zapewnić naszym uczniom godne warunki do ćwiczenia. W następnych latach będziemy inwestować w poprawę bezpieczeństwa na drogach, czyli także w przydrożne rowy, aby w czasie wiosennych roztopów woda nie zalewała posesji. Chodniki, ścieżki rowerowe i udrożnione rowy poprawią standard życia naszych mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.