PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów dostał ponad 6,5 mln zł na remont rynku

  • jp    18 stycznia 2018 - 18:49
Chorzów dostał ponad 6,5 mln zł na remont rynku
Projekt przebudowy chorzowskiego rynku zakłada m.in. budowę pod przecinającą rynek estakadą pawilonów. (Fot. Shutterstock)

Choć remont ruszył już pod koniec 2017 r., to właśnie teraz miasto otrzymało 6,607 mln zł unijnej dotacji na realizację projektu "Rewitalizacja chorzowskiego rynku".
Inwestycja zakłada przebudowę płyty rynku od budynku Urzędu Miasta do centrum przesiadkowego, które zamknie całą przestrzeń. Podstawowym założeniem jest połączenie dwóch części rozdzielonych estakadą i stworzenie nowoczesnej, estetycznej przestrzeni zachęcającej do spotkań. Przestrzeń zmieni się dzięki dużej ilości zieleni - zasadzonych zostanie ponad 40 drzew i 3 tysiące krzewów. Pod estakadą powstaną przeszklone pawilony dla gastronomii, usług czy instytucji miejskich. Nie zabraknie także fontanny i miejsca na imprezy plenerowe.

- To już najwyższy czas, żeby chorzowianie odzyskali rynek. Mam nadzieję, że zielona przestrzeń spodoba się mieszkańcom na tyle, że to właśnie tutaj będą chcieli spędzać swój wolny czas. Pierwszą kawę na rynku wypijemy w 2019 roku - zaprasza Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Obecnie na płycie rynku wykonywane są prace związane z przebudową podziemnej infrastruktury oraz budową fundamentów pod pawilony. Równolegle wymieniana jest nawierzchnia na parkingu południowym pod estakadą.

Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum firm PB Jaekel-Bud-Tech  i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych MPRD. Całkowity koszt zadania to 25,795 mln zł.  Zakończenie prac zaplanowano na maj 2019 r.

Przebudowa głównej przestrzeni rynku to kolejny etap zmian wyglądu centrum Chorzowa. W 2016 r. zakończyła się budowa pierwszego w regionie centrum przesiadkowego. W zbudowanym wzdłuż północno-wschodniej pierzei rynku węźle komunikacyjnym zbiegają się przejeżdżające przez tę część miasta linie tramwajowe (obecnie osiem) i autobusowe (ponad 20).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.