PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów. Oferty w przetargu ws. okolic d. Huty Kościuszko – powyżej budżetu

  • PAP/rs    19 lutego 2018 - 17:11
Chorzów. Oferty w przetargu ws. okolic d. Huty Kościuszko – powyżej budżetu
(Fot. Shutterstock.com)

Dwie oferty spłynęły w powtórzonym przetargu na dokumentację przebudowy ul. Katowickiej w Chorzowie w rejonie dawnej Huty Kościuszko wraz m.in. z nową drogą i torowiskami tramwajowymi. Jedna przekracza budżet zamówienia dwuipółkrotnie; druga ponad czterokrotnie.
  • Oferty złożyły dwie firmy. Budżet zamawiającego wynosił 496 tys. zł (250 tys. zł w części miasta i 246 tys. zł w części Tramwajów Śląskich).
  • Spółka PBW Inżynieria zaoferowała cenę 2,31 mln zł (odpowiednio 1,39 mln zł i 920 tys. zł). 
  • Sweco Consulting zaproponowała 1,33 mln zł (odpowiednio 775 tys. zł i 553 tys. zł).

Chodzi o przebudowę ważnych arterii, drogowej i tramwajowej, bezpośrednio przy centrum miasta, a także udostępnienie i skomunikowanie pohutniczych terenów inwestycyjnych. Poprzedni przetarg w tej sprawie samorządu Chorzowa i spółki Tramwaje Śląskie został unieważniony - wobec braku ofert.

Plany chorzowskiego samorządu uwzględniają m.in. budowę nowej drogi do inwestycyjnych terenów poprzemysłowych na obszarze dawnej huty, przebudowę ul. Katowickiej, którą wiedzie droga krajowa nr 79, od ul. 3 Maja do estakady (wraz z budową podziemnego przejścia w rejonie Placu Powstańców Śląskich), a także rozbudowę ul. Metalowców wraz z jej przedłużeniem do ulicy Siemianowickiej w dzielnicy Chorzów Stary.

Należące do samorządów miast regionu Tramwaje Śląskie chcą przebudować w tym rejonie odcinek głównej trasy tramwajowej Katowice - Bytom wraz z przesunięciem w rejon Placu Powstańców obecnego przystanku przy ul. Metalowców (planują te prace pod kątem realizowanego dużego projektu unijnego). Chcą również pozyskać dokumentację dla przyszłościowej inwestycji dotyczącej nowej linii tramwajowej wzdłuż ul. Metalowców do Chorzowa Starego.

Chorzów uczestniczy w tym zamówieniu poprzez swoją spółkę - Miejski Zarząd Ulic i Mostów (MZUiM), która odpowiedzialna ma być za układ drogowy i uzbrojenie terenów poprzemysłowych. Powtórny przetarg MZUiM i Tramwajów Śląskich, zakładający wspólne, wielowariantowe zaprojektowanie przedsięwzięć, w części przygotowywanych pod kątem funduszy unijnych, został ogłoszony 26 stycznia br.

Jak wynika z poniedziałkowej informacji z otwarcia ofert na stronie MZUiM, złożyły je dwie firmy. Przy budżecie zamawiającego 496 tys. zł (250 tys. zł w części miasta i 246 tys. zł w części TŚ), spółka PBW Inżynieria zaoferowała cenę 2,31 mln zł (odpowiednio 1,39 mln zł i 920 tys. zł), a spółka Sweco Consulting 1,33 mln zł (odpowiednio 775 tys. zł i 553 tys. zł).

Przetarg, podobnie jak poprzedni, założył etapowanie wykonania projektów dla poszczególnych elementów. Najszybciej miała powstać część dokumentacji obejmująca budowę muru oporowego wzdłuż terenów inwestycyjnych od linii kolejowej do projektowanego skrzyżowania przy ul. Katowickiej oraz przebudowę torowiska tramwajowego od wiaduktu na odcinku od estakady do ul. 3 Maja z przesunięciem na wschód oraz wykonaniem połączenia z linią w ul. Metalowców.

W podobnym czasie miałaby powstać dokumentacja budowy przejścia podziemnego pod ul. Katowicką (od Placu Powstańców do terenów inwestycyjnych). Założono przy tym konstrukcję przejścia umożliwiającą najpierw budowę jego północno-wschodniej części, a potem rozbudowę w kierunku Placu Powstańców - z utrzymaniem ruchu na jednym pasie w każdym kierunku drogi nr 79.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.