PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów: Powstaną nowe drogi rowerowe i 46 wypożyczalni rowerów

  • PAP/JS    21 lipca 2017 - 14:18
Chorzów: Powstaną nowe drogi rowerowe i 46 wypożyczalni rowerów
Na terenie całego miasta - w korelacji z drogami rowerowymi - powstanie sieć 46 wypożyczalni, każda z 10 rowerami (fot. pixabay.com)

Budowę 46 stacji roweru miejskiego, kilkunastu kilometrów nowych dróg dla rowerzystów oraz parkingu bike&ride przy istniejącym już centrum przesiadkowym, przygotowuje samorząd Chorzowa. W mieście powstanie też liniowy system zarządzania ruchem.
• Na cały projekt "Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą" o szacowanej wartości 38 mln zł tamtejszy samorząd otrzymał z RPO 32 mln zł.

• Według szacunków chorzowskich samorządowców projekt ten może zrefundować kilka milionów złotych kosztów zrealizowanej budowy węzła przesiadkowego.

Chorzów skorzysta przy tych przedsięwzięciach z pozyskanych już środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego - z puli na transport niskoemisyjny w miastach.

Chorzów złożył do ostatniego konkursu RPO w tym zakresie projekt obejmujący zakończoną już w ub. roku budowę autobusowo-tramwajowego centrum przesiadkowego w rynku, a także planowane inwestycje rowerowe oraz wdrożenie liniowego systemu zarządzania ruchem (tzw. zielona fala czy elektroniczne tablice informacyjne).

Jak poinformowali podczas briefingu przedstawiciele władz miasta, przetargi związane z planowanymi inwestycjami rozpoczną się jeszcze w tym roku. "Realizacja planowana jest na lata 2018-2019" - zapowiedział prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Wiceprezydent Marcin Michalik akcentował, że choć cały unijny projekt obejmuje różne przedsięwzięcia, wszystkie koncentrują się na infrastrukturze wspomagającej transport publiczny.

Taka będzie bowiem główna funkcja chorzowskiego systemu komunikacji rowerowej. Przewidziane w nim nowe drogi rowerowe mają skomunikować znaczne tereny miasta. Będą rozchodziły się promieniście od rynku i planowanego przy tamtejszym centrum przesiadkowym dużego punktu bike&ride - jak miasto nazywa kryty parking na 98 rowerów.

Jak wyjaśnił dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów (MZDiM) w Chorzowie Piotr Wojtala, drogi rowerowe będą prowadziły m.in. na północ ul. Kościuszki (z połączeniem do rekreacyjnych terenów na tzw. Żabich Dołach) i w kierunku Parku Śląskiego, gdzie zostaną połączone z istniejącą drogą w stronę dzielnicy Batory i Lasu Radoszowskiego.

Na terenie całego miasta - w korelacji z drogami rowerowymi - powstanie sieć 46 wypożyczalni, każda z 10 rowerami. "Będzie to obecnie największy na Górnym Śląsku system wypożyczalni rowerów; chcemy go uruchomić wiosną 2017 r. Bardzo długo konsultowaliśmy go z różnymi środowiskami, także z Chorzowskim Klubem Rowerowym" - zapewnił wiceprezydent Chorzowa.

Pytany o kwestię skoordynowania planowanego chorzowskiego systemu wypożyczalni z okolicznymi, np. działającym w Katowicach, Michalik przypomniał, że ew. interoperacyjność, czyli możliwość wypożyczenia roweru w jednym mieście, a oddania w sąsiednim, będzie teoretycznie możliwa, jeśli systemy obsługiwałby ten sam operator. "Nie możemy przewidzieć, kto wygra przetarg, ale na pewno byłoby dobrze, gdyby te systemy w ościennych miastach były spójne" - uznał.

Elementem unijnego projektu będzie też liniowy system zarządzania ruchem ulicznym. Jak wyjaśnił Wojtala, określenie "liniowy" wiąże się z wyodrębnieniem głównych ciągów komunikacyjnych w mieście, na których występują dziś różne problemy i które można usprawnić - przede wszystkim poprzez odpowiednią koordynację sygnalizacji świetlnych oraz system informacji dla kierowców.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pola, 2017-08-15 22:18:37

    ciekawa jestem gdzie powstaną te drogi rowerowe. Juz jedna biegła ul. Franciszkańska w Chorzowie, została przystosowana ze środków europejskich po czym Urzad Miasta sprzedał te drogę deweloperowi pod budowę fatalnych bloków / kloków 4 piętrowych. czy tym razem też mieszkańcy spotkają się z jakimś ...niewypałem?? Wtedy prez Michalik nawet nie chciał rozmawiać z mieszkańcami Chorzowa.  rozwiń