Chorzowski skansen zyskał dodatkową powierzchnię

O blisko 6,5 ha powiększyło się Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie (Śląskie). Tereny przekazał skansenowi w użytkowanie Urząd Marszałkowski w Katowicach - poinformowano w poniedziałek. Obecnie muzeum zajmuje ok. 28,5 ha.
Chorzowski skansen zyskał dodatkową powierzchnię
"Muzeum, po akceptacji wstępnej koncepcji zagospodarowania tych terenów, pracuje obecnie nad bardziej szczegółowym planem realizacji nowej ekspozycji. Zakłada się jej uzupełnienie m.in. o brakujący sektor dworski - z charakterystyczną, dawną architekturą dworską naszego regionu oraz sektor dawnego przemysłu wiejskiego, który przybliży pozarolniczą działalność mieszkańców dawnej wsi" - poinformowało muzeum.

Rozważa się rekonstrukcję dworu z jego zapleczem gospodarczym oraz innych obiektów związanych z wiejską gospodarką - np. wapienniki, cegielnie, browary.

Koncepcja zagospodarowania tego obszaru powinna być gotowa w drugiej połowie tego roku. Obejmie ona otrzymane właśnie tereny oraz planowane do pozyskania ok. 4 ha przy północno-zachodnich krańcach skansenu.

Przekazane w użytkowanie - na mocy aktu notarialnego - przez Urząd Marszałkowski blisko 6,5 ha znajduje się w sąsiedztwie skansenu. Powierzchnia muzeum zwiększyła się z ponad 22 do ok. 28,5 ha.

Skansen chorzowski powstał prawie 40 lat temu. Położony jest w centrum śląskiej aglomeracji, stanowi enklawę wiejskiego krajobrazu, gdzie prezentowane są charakterystyczne zabytki architektury drewnianej z obszaru woj. śląskiego - łącznie ok. 100 obiektów datowanych od końca XVIII do połowy XX wieku.

Liczba zwiedzających skansen wzrasta - od 45 tys. w 2012 roku do ponad 65 tys. osób w roku ubiegłym.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE