PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzowski skansen zyskał dodatkową powierzchnię

  • PAP    31 marca 2014 - 13:24
Chorzowski skansen zyskał dodatkową powierzchnię

O blisko 6,5 ha powiększyło się Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie (Śląskie). Tereny przekazał skansenowi w użytkowanie Urząd Marszałkowski w Katowicach - poinformowano w poniedziałek. Obecnie muzeum zajmuje ok. 28,5 ha.
"Muzeum, po akceptacji wstępnej koncepcji zagospodarowania tych terenów, pracuje obecnie nad bardziej szczegółowym planem realizacji nowej ekspozycji. Zakłada się jej uzupełnienie m.in. o brakujący sektor dworski - z charakterystyczną, dawną architekturą dworską naszego regionu oraz sektor dawnego przemysłu wiejskiego, który przybliży pozarolniczą działalność mieszkańców dawnej wsi" - poinformowało muzeum.

Rozważa się rekonstrukcję dworu z jego zapleczem gospodarczym oraz innych obiektów związanych z wiejską gospodarką - np. wapienniki, cegielnie, browary.

Koncepcja zagospodarowania tego obszaru powinna być gotowa w drugiej połowie tego roku. Obejmie ona otrzymane właśnie tereny oraz planowane do pozyskania ok. 4 ha przy północno-zachodnich krańcach skansenu.

Przekazane w użytkowanie - na mocy aktu notarialnego - przez Urząd Marszałkowski blisko 6,5 ha znajduje się w sąsiedztwie skansenu. Powierzchnia muzeum zwiększyła się z ponad 22 do ok. 28,5 ha.

Skansen chorzowski powstał prawie 40 lat temu. Położony jest w centrum śląskiej aglomeracji, stanowi enklawę wiejskiego krajobrazu, gdzie prezentowane są charakterystyczne zabytki architektury drewnianej z obszaru woj. śląskiego - łącznie ok. 100 obiektów datowanych od końca XVIII do połowy XX wieku.

Liczba zwiedzających skansen wzrasta - od 45 tys. w 2012 roku do ponad 65 tys. osób w roku ubiegłym.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: