PARTNER PORTALU
  • BGK

Chwilowy zastój z A4 na Podkarpaciu

  • PAP    19 kwietnia 2012 - 15:40
Chwilowy zastój z A4 na Podkarpaciu

Na podkarpackim odcinku budowy autostrady A4 od Tarnowa do Dębicy Pustynia nastąpiło chwilowe spowolnienie prac. To efekt przestojów w dostawach betonu, bo główny wykonawca robót ma problemy z płatnościami.
W czwartek Andrzej Smyrski, kierownik tego odcinka z ramienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie (GDDKiA) poinformował, że firma Hydrobudowa nie otrzymuje betonu, bo za wcześniej dostarczony nie zapłaciła. Problemy z płatnością to efekt wstrzymania kredytu, bank ma bowiem wątpliwości czy Hydrobudowa zakończy kontrakt w umówionym terminie.

W związku z tym około 300 robotników chwilowo nie może wykonywać prac związanych np. z wylewaniem betonu.

Smyrski zapewnił, że Hydrobudowa wyjaśnia sytuację i w najbliższych dniach prace te wznowi.

Dodał też, że na odcinku autostrady A4 od Tarnowa (węzeł Krzyż) do węzła Dębica Pustynia, liczącym 32 km, każdego dnia pracuje około tysiąca osób, które wykonują m.in. zbrojenia, nasypy, rusztowania. Te prace trwają bez przeszkód. GDDKiA przewiduje, że odcinek od Tarnowa do Dębicy Pustyni będzie gotowy do końca roku.

Wykonawcą robót na tym odcinku jest konsorcjum firm, którego liderem jest Hydrobudowa Polska. Jej partnerami są PBG, Aprivia i spółka Siac Construction. Umowa na wykonanie tego fragmentu A4 została podpisana w lipcu 2010 r. Odcinek ten przebiega przez województwo małopolskie (13 km) i podkarpackie.

Zakres prac, jakie wykonawca ma zrealizować zakłada budowę 30 obiektów inżynieryjnych, w tym m.in. estakadę, mosty i wiadukty w ciągu autostrady i nad nią.

Budowa autostrady A4 jest największą inwestycją drogową na Podkarpaciu. Trasa przebiegać będzie od dawnego przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Kraków, Katowice, Tarnów, Rzeszów, do przejścia z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość A4 wyniesie ok. 670 km. Podkarpacki odcinek autostrady ma ponad 160 km.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Koordynator "BYly" OIUGZ, 2012-04-20 08:56:59

    nie pierwsza to wpadka hydrobudowy ------ a z PLatnosciami to winni Poslowie bo zatwierdzili bubel w KWietniu 2010 - art. 649.1 kc, zamiast go dostosowac do warunkow realnych i glosu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Gwarancje Zaplaty - ot i jest Bal a beda Sypy !!!