PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciechanów. Jest umowa z wykonawcą wschodniej obwodnicy. Start inwestycji już w maju

  • AKC    8 maja 2018 - 13:43
Ciechanów. Jest umowa z wykonawcą wschodniej obwodnicy. Start inwestycji już w maju
Umowę na wykonanie zadania podpisano w ciechanowskim ratuszu (fot. UM Ciechanów)

Ciechanów podpisał umowę na budowę wschodniej obwodnicy miasta z wyłonioną w przetargu firmą Strabag. Prace ruszą jeszcze w maju. Powstanie nowa ponad 3-kilometrowa droga ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami, łącząca drogi krajowe nr 50 oraz 60.
  • Wykonawca na realizację inwestycji ma 360 dni od podpisania umowy. Wzdłuż jezdni powstaną chodniki i ścieżki rowerowe. Droga będzie miała długość 3,3 km. 
  • Powstaną zatoki autobusowe z peronami, zjazdy publiczne i indywidualne, kanalizacja deszczowa, rowy przydrożne i kryte oraz wybudowane będzie oświetlenie.
  • Po obydwu stronach jezdni powstaną ścieżki rowerowe o nawierzchni bitumicznej oraz chodniki.

Wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych poza granice miasta to jeden z głównych celów inwestycji. Pozwoli ona zmniejszyć natężenie ruchu w ulicach: Płońskiej, Armii Krajowej i Pułtuskiej, co przyczyni się do ograniczenia tzw. niskiej emisji, a co za tym idzie – lepszej jakości powietrza w mieście. Dzięki realizacji inwestycji nastąpi rozbudowa tras rowerowych oraz bezpośrednio skomunikowane zostaną osiedla: „Słoneczne” i „Płońska” z gminą Opinogóra Górna.

 – Do tej inwestycji przygotowywaliśmy się od 2015 roku. Będzie to obwodnica z prawdziwego zdarzenia, która wybiegnie poza miasto i pozwoli szerokim łukiem ominąć centrum. Z pewnością okaże się to korzystne zarówno z perspektywy mieszkańców, jak i kierowców, chcących sprawnie, bez ciągłego zatrzymywania się na światłach, ominąć miasto i jechać dalej do celu swojej podróży. Co bardzo ważne, z budżetu miasta pokrywamy jedynie 10 proc. kosztów, resztę pozyskaliśmy ze źródeł zewnętrznych – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Czytaj też: Te obwodnice będą gotowe w najbliższych latach

Wzdłuż jezdni powstaną chodniki i ścieżki rowerowe. Droga będzie miała długość 3,3 km. Ścieżki rowerowe o nawierzchni bitumicznej oraz chodniki pojawią się po obydwu stronach jezdni. Powstaną zatoki autobusowe z peronami, zjazdy publiczne i indywidualne, kanalizacja deszczowa, rowy przydrożne i kryte oraz wybudowane będzie oświetlenie.

Pierwszym krokiem do realizacji inwestycji było wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Zadanie to 26 marca 2015 r. zostało wprowadzenie na wniosek prezydenta Kosińskiego do budżetu miasta. 7-15 września 2015 r. odbył się przetarg, w którym złożono dwie oferty. 29 września 2015 r. miasto zawarło umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą dokumentacji.

Wniosek na dofinansowanie miasto złożyło do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych 7 marca 2017 r. Dofinansowanie zostało przyznane 7 sierpnia 2017 r., z kolei 27 października 2017 r. zawarto umowę na dofinansowanie.

Czytaj też: Południowa Obwodnica Warszawy: Rusza ostatni etap budowy

 – Chcę bardzo pogratulować zarówno mieszkańcom Ciechanowa, całego powiatu ciechanowskiego i użytkownikom, którzy korzystają z drogi krajowej nr 50 i nr 60, czyli można powiedzieć, mieszkańcom całej Polski i pewnie też nie tylko mieszkańcom Polski, że będą mieli ułatwiony ten ruch. Ta inwestycja spaja dwie rzeczy – jest w interesie mieszkańców miasta i interesie użytkowników dróg – powiedziała Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.