PARTNER PORTALU
 • BGK

Ciechanów ma nowy dworzec PKP

 • PAP/AT    15 grudnia 2015 - 19:50
Ciechanów ma nowy dworzec PKP
Nowo wybudowany innowacyjny dworzec systemowy w Ciechanowie powstał w miejscu wyburzonego, wysłużonego dworca kolejowego (fot.umciechanow.pl)

Innowacyjny dworzec systemowy PKP otwarto w Ciechanowie (Mazowieckie). To ostatni z czterech takich obiektów oddanych do użytku w tym roku. Zastąpiły one dotychczas istniejące. PKP rozważa budowę innowacyjnych dworców w kolejnych miejscowościach.
Wcześniej dworce kolejowe tego typu powstały w Mławie i Nasielsku oraz w Strzelcach Krajeńskich. Analizowane są nowe lokalizacje dla tego typu obiektów, jak Pomiechówek, Sędziszów Małopolski, Oświęcim, Poznań Garbary czy Oborniki Wielkopolskie Miasto - poinformowało PKP.

Nowo wybudowany innowacyjny dworzec systemowy w Ciechanowie powstał w miejscu wyburzonego, wysłużonego dworca kolejowego. Obiekt, podobnie jak trzy inne, które oddano do użytku wcześniej, jest bardziej funkcjonalny, energooszczędny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się tam także specjalnie wydzielone pomieszczenie dla opiekuna z małym dzieckiem.

Dworzec posiada system wyświetlania informacji o odjazdach i przyjazdach pociągów oraz ogniwa fotowoltaiczne, które zasilają w energię oświetlenie zewnętrzne obiektu. Jest także tzw. "dynamiczny system iluminacji" rozświetlający stację podczas wjazdu pociągu na peron. Na terenie dworca znajdują się: biletomat, bankomat i paczkomat oraz stojaki na rowery. Cały obiekt objęty jest ochroną i monitoringiem.

"Projekt innowacyjnych dworców systemowych ruszył w ubiegłym roku. Nowe dworce są ekologiczne i bardziej efektywne energetycznie. Obecnie pod kątem podobnych inwestycji analizujemy kolejne lokalizacje" - powiedział, cytowany w komunikacie PKP, dyrektor departamentu inwestycji tej spółki Bartosz Szubski.

Budowa ciechanowskiego dworcach w ramach realizowanego przez PKP programu "Innowacyjne Dworce Systemowe" kosztowała ok. 4,2 mln zł. Wykonawcą inwestycji było Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Pierwszy z tego typu dworców oddano do użytku w sierpniu tego roku w Nasielsku. Tam koszt budowy wyniósł ok. 5,4 mln zł. Jak informowało wcześniej PKP, koszt budowy innowacyjnych dworców systemowych w przypadku Mławy to ok. 4,2 mln zł, a w Strzelcach Krajeńskich - ok. 4,7 mln zł.

Według PKP, zastosowane przy budowie innowacyjnych dworców systemowych rozwiązania ekologiczne, a także mniejsza powierzchnia budynków sprawia, że obiekty te będą bardziej ekonomiczne, a koszty ich utrzymania spadną o ok. 40 proc. Spółka posiada w całym kraju w sumie 2300 dworców, z których czynnych jest obecnie 600.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • gośka, 2016-11-04 12:20:52

  Do piotr: trzeba się nauczyć liczyć bo z tymi krzesełkami to nie za bardzo wyszło a ogrzewać można nawet w sierpniu a nie tylko w kwietniu
 • piotr, 2016-04-19 12:20:53

  totalne gówno. pare metalowych krzesełek (chyba 12), nie ogrzewane!!!!! wejś , kupić bilet i dowidzenia...jeśli komuś przyjdzie poczekać pare godzin w zime to zobaczy jaki to luxus
 • b, 2015-12-16 09:11:54

  Szkoda, że taki brzydki:(