PARTNER PORTALU
  • BGK

Cmentarz blokuje budowę drogi w Leśnicy

  • PAP    11 marca 2014 - 19:48
Cmentarz blokuje budowę drogi w Leśnicy

- W miejscu, w którym powiat jędrzejowski planuje budowę nowej drogi, ma znajdować się, jak wynika z historycznych źródeł, zapomniany cmentarz żołnierzy niemieckich. Jeśli przypuszczenia historyków potwierdzą się, inwestycja może zostać opóźniona.
Chodzi o prawie dwukilometrowy odcinek drogi powiatowej w Leśnicy koło Małogoszcza (Świętokrzyskie), której przebudowa zyskała dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli z programu tzw. "schetynówek".

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Wojewody Świętokrzyskiego, Agata Wojda, "Fundacja Pamięć zwróciła się z pismem do urzędu, z którego wynika, że w Leśnicy w miejscu planowanej inwestycji był zlokalizowany taki cmentarz. W rejestrze on nie figuruje, ale w źródłach historycznych można odnaleźć informację, że nekropolia znajdowała się w tym miejscu" - powiedziała.

Zarząd Dróg Powiatowych w Jędrzejowie, który miał realizować inwestycje liczy się z opóźnieniami przebudowy drogi. Jak powiedział zastępca dyrektora tej instytucji Dariusz Adamek, dla samej inwestycji zagrożenia na razie nie ma. "Dobrze, że informacja wypłynęła na wczesnym etapie, przed przetargiem" - dodał.

Czytaj też:  Będą więcej zatrudniać czy zwalniać? Poznajcie plany pracodawców na następne trzy miesiące

Inwestor jest obecnie w kontakcie z Fundacją "Pamięć". Liczy, że ewentualne sondażowe prace archeologiczne lub ekshumacyjne uda się zakończyć najpóźniej w lipcu. "Jeśli uda się zachować ten termin, nie będzie żadnych problemów" - dodał Adamek.

Zarząd Dróg Powiatowych jest jednak pod presją czasu. Inwestycja otrzymała bowiem dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, więc prace budowlane muszą się zakończyć do końca roku. Z szacunków wynika, że całość będzie kosztowała 1,5 mln zł. Jeśli prace archeologów przedłużyłyby się, inwestycja może stracić dofinansowanie.

Informacje o lokalizacji cmentarza w Leśnicy potwierdziła w rozmowie z PAP autorka jednej z pierwszych w Polsce i Europie publikacji dokumentujących cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej prof. Urszula Oettingen z instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

"Tereny okolic Włoszczowy, Małogoszcza, Łopuszna były areną, gdzie w końcu 1914 roku toczyły się walki między armiami niemiecką i rosyjską . Na przełomie roku 1914/15 po krwawych walkach front przesunął się nieco na zachód w stronę Kielc i z tego kresu zachowało się wiele cmentarzy wojennych" - powiedziała prof. Oettingen.

Co do samej miejscowości Leśnica, profesor potwierdza, że w grudniu 1914 roku pochowano tam 27 żołnierzy niemieckich na cmentarzu tuż przy drodze. "Ogrodzony był kamiennym murem, obejmował kilka mogił, prawdopodobnie bratnich, tzn., że w jednej spoczywało kilku żołnierzy" - opisuje prof. Oettingen. Jak wyjaśniła, istnieją źródła potwierdzające, że funkcjonował on jeszcze w latach 30-tych XX wieku. "W 1927 roku cmentarz wyremontowano" - dodała.

Wiadomo, że po drugiej wojnie światowej cmentarz już nie istniał, a jego teren był zajmowany przez pastwisko i drogę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.