PARTNER PORTALU
  • BGK

Cmentarz na Majdanku będzie dwa razy większy

  • pap    31 października 2012 - 13:01
Cmentarz na Majdanku będzie dwa razy większy

Ponad dwukrotnie zwiększy się powierzchnia cmentarza komunalnego na Majdanku w Lublinie. Na początku 2015 r. nekropolia będzie obejmowała 44 ha.
Cmentarz na Majdanku obejmuje obecnie około 20 ha terenów położonych w sąsiedztwie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Obszar cmentarza będzie powiększony od strony wschodniej i docelowo obejmie 44 ha - poinformowała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

"Możliwości budowy nowych grobów na cmentarzu na Majdanku powoli kończą się. Jego rozbudowa zapewni miejsce na groby na następne kilkadziesiąt lat. Pozwoli też na usprawnienie komunikacji, ponieważ powstanie nowe wejście i parkingi przy nim" - powiedziała Krzyżanowska.

We wrześniu rada miasta podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze obejmującym m.in. cmentarz na Majdanku. Plan ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. Przez 2014 rok będą prowadzone prace przy rozbudowie cmentarza - planują miejscy urzędnicy.

Nowe wejście na cmentarz zostanie zbudowane od strony ul. Grygowej. Powstaną tam parkingi, nowa kaplica i kolumbarium.

Przystąpienie do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego wstrzymało planowaną budowę spopielarni zwłok przy tym cmentarzu. Od kilku lat stara się o to lubelskie przedsiębiorstwo pogrzebowe Styks. Jego plany budzą kontrowersje, ze względu na bliskość byłego obozu zagłady. We wrześniu tego roku przeciwko budowie krematorium protestowała m.in. działająca w USA żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL).

"Miejscy planiści będą próbowali zaproponować lokalizację budowy krematorium biorąc pod uwagę badanie opinii publicznej, społeczny odbiór, a także kwestię własności gruntów" - dodała Krzyżanowska. W Lublinie nie ma obecnie spopielarni zwłok.

Cmentarz na Majdanku został założony w 1976 r. Obecnie jest na nim 37 tys. grobów; corocznie przybywa ich około 1,5 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.