PARTNER PORTALU
  • BGK

Cmentarze żydowskie: Będzie wsparcie na renowacje cmentarzy

  • PAP/AT    5 kwietnia 2016 - 18:50
Cmentarze żydowskie: Będzie wsparcie na renowacje cmentarzy
Będzie wsparcie dla projektu renowacji cmentarzy żydowskich w Europie (Cmentarz żydowski w Częstochowie, fot.wikipedia.org/Sylwia Ufnalska)

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland podczas wizyty we Frampolu (Lubelskie) zapowiedział wsparcie dla projektu renowacji cmentarzy żydowskich w Europie.
"Podjęliśmy współpracę z organizacją (Europejska Inicjatywa na rzecz Cmentarzy Żydowskich - red.). Dzięki niej jesteśmy w stanie zapewnić nie tylko finansowanie takich inicjatyw, ale wsparcie na różnych szczeblach, różnych poziomach, także na szczeblach rządowych" - powiedział Jagland.

Sekretarz generalny Rady Europy spotkał się we wtorek (5 kwietnia) z uczniami szkoły we Frampolu, którzy opowiedzieli mu o swoich działaniach w ramach projektu "Przywrócić Pamięć" - m.in. o tym, jak porządkowali żydowski cmentarz, spotkali się z najstarszymi mieszkańcami i zapisywali ich wspomnienia dotyczące losów społeczności żydowskiej we Frampolu.

Jagland przypomniał, że Rada Europy powstała, by strzec poszanowania praw człowieka, a zajmuje się też ochroną dziedzictwa historycznego i kulturalnego. "Aby nie powtarzać w przyszłości starych błędów, historię należy znać i rozumieć" - mówił.

Czytaj też: Jezierska: Cmentarze żydowskie powinny być chronione prawnie

"Kiedy dowiedzieliśmy się o Frampolu, jak lokalna społeczność troszczy się o dziedzictwo kulturowe, uznaliśmy, że to świetny przykład, który wpisuje się w naszą politykę edukacyjną (...), że może to być dobry przykład i pewnego rodzaju wyznacznik dla takich działań w całej Europie" - powiedział Jagland.

"Naszym obowiązkiem jest wspieranie takich inicjatyw. Społeczność żydowska to przecież też obywatele Europy" - zaznaczył.

Jagland wraz z delegacją Rady Europy odwiedził też żydowski cmentarz we Frampolu. Tam odsłonięto pamiątkową tablicę na murze przy bramie cmentarza informującą o żyjącej niegdyś we Frampolu społeczności żydowskiej, która przed wojną stanowiła połowę mieszkańców tego miasteczka.

Europejska Inicjatywa na rzecz Cmentarzy Żydowskich (ESJF) finansowana częściowo przez rząd Niemiec, to organizacja, która ma na celu ochronę tysięcy miejsc pochówku Żydów, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecny na uroczystości we Frampolu dyrektor naczelny ESJF Philip Carmel dziękował mieszkańcom i młodzieży za zaangażowanie w przywracanie pamięci o Żydach.

"Kiedy rozpoczynaliśmy projekt, który obejmuje w tej chwili całą środkowo-wschodnią Europę, myśleliśmy, że skończy się na budowaniu ogrodzeń tych miejsc pamięci. Teraz widzimy, jak one, choćby na przykładzie cmentarza we Frampolu, w pewnym sensie żyją, są otwarte, dzięki lokalnej społeczności. Bo to nie płoty, nie mury chronią żydowskie cmentarze czy żydowską spuściznę, ale ludzie" - powiedział.

Cmentarz żydowski we Frampolu, założony w XIX w., funkcjonował do czasu eksterminacji ludności żydowskiej przez Niemców. Po II wojnie światowej okoliczni mieszkańcy rozebrali kamienny mur otaczający cmentarz, rozgrabiono też część nagrobków.

Na powierzchni 0,6 ha zachowało się 85 nagrobków, w większości uszkodzonych. Zachowane macewy mają ornamenty przedstawiające rozety, palmety, kwiatony i plecionki. Pochodziły prawdopodobnie z frampolskiego zakładu kamieniarskiego. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1737 r.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.