Cmentarzysko techniki w Koneserze

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy
  • 06-07-2010
  • drukuj
W Warszawie rusza pierwszy etap rewitalizacji fabryki Koneser przy ul. Ząbkowskiej. Są pierwsze odkrycia. Przez kilkadziesiąt lat na jednym ze strychów znajdowały się zabytkowe maszyny.
Cmentarzysko techniki w Koneserze

Urządzenia, z których korzystali pracownicy dawnej wytwórni wódek, przetrwały pół wieku. Na strych przynoszono je w kilku etapach. Budynek administracyjny, który czeka na remont, należy do zespołu najstarszych budowli w Koneserze. Powstał w pierwszym etapie budowy fabryki, czyli pod koniec XIX w. – podaje „Życie Warszawy”.

Od samego początku obiekt stawiano jako budynek biurowy dla dyrekcji wytwórni spirytusu. Rzadko się zdarza, by przez ponad 100 lat budynek nie zmienił swojej funkcji. Niesamowite jest także to, że na strychu zachowała się XIX-wieczna kasetka pancerna oraz maszyny z lat 50. i 60. Wśród nich dalekopisy kodujące na papierową taśmę perforowaną i urządzenia służące do liczenia, a także kalkulatory.

W przyszłości obiekt zamieni się w luksusowe biuro. Zostanie przywrócony pierwotny kształt obiektu. Jedynym poważnym przekształceniem w czasie prac będzie zamontowanie windy. Do końca tego roku inwestor chce zająć się wymianą starej stolarki okiennej na okna będące repliką okien historycznych. W projekcie jest również adaptacja poddasza.

Zakończenie pierwszego etapu rewitalizacji Konesera zaplanowano na połowę przyszłego roku – informuje „Życie Warszawy”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Coz, jestesmy skansenem techniki

auto, 2010-07-06 16:35:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE