PARTNER PORTALU
 • BGK

Co dalej z niechcianym terminalem?

 • Gazeta Żywiecka    18 marca 2011 - 13:47
Co dalej z niechcianym terminalem?

Wciąż nie wiadomo, co będzie z terminalem odpraw granicznych w Zwardoniu (woj. śląskie). Wybudowany 4 lata temu za ponad 80 mln zł kolos funkcjonował zaledwie rok. Później, po wejściu Polski do strefy Schengen, terminal odpraw granicznych stał się po prostu zbędny.
Od ubiegłego roku trwają zabiegi wojewody i starosty mające na celu sprzedaż obiektu, tyle, że dziś nikt go nie chce, nawet za pół ceny. Pierwszy przetarg ogłoszono w ubiegłym roku. Wartość nieruchomości wyceniono już na zaledwie 41,5 mln zł. Chętnych na kupno jednak nie było.

W drugim przetargu wojewoda zdecydował się na kwotę jeszcze o połowę mniejszą. I znowu nic. - Nie tylko przetarg nie doszedł do skutku, ale nawet nikt się nie pofatygował, żeby zapytać o te nieruchomości – podkreśla starosta Andrzej Zieliński. - Kompletne zero zainteresowania.

Co dalej?

Nie wiadomo. Zapadła wprawdzie decyzja, żeby dalej sprzedawać terminal. Wkrótce ogłoszony zostanie kolejny przetarg. W nieskończoność ceny obniżać jednak nie można. Do tej pory kompleks w Zwardoniu w 100% utrzymywało, za pośrednictwem wojewody śląskiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a powiat nie dokładał do tego ani złotówki.

W tym roku jednak utrzymywanie tego przejścia nie leży już w gestii ministerstwa. Wojewoda musi więc szukać środków u siebie. Dodajmy, że miesięczny koszt utrzymania obiektu sięga kilkudziesięciu tysięcy zł i kilkakrotnie przekracza wpływy uzyskiwane z tytułu wynajmu części jego powierzchni pod drobną działalność handlowo-usługową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • ax_80, 2011-03-21 08:38:52

  wawa-----------> dokładnie ;)
 • wawa, 2011-03-21 06:54:56

  Powinien go kupić za pełną sumę ten kto wydał decyzję wybudowania go .
 • Teresa Giloszek, 2011-03-19 09:00:36

  Co,znowu zaspali? Nie interesują się tym ? A może mają "własne",prywatne sprawy ...?