PARTNER PORTALU
  • BGK

Co dalej z Orlikami?

  • AW    20 maja 2015 - 19:14
Co dalej z Orlikami?

Boisko Orlik przy ZSZ nr 1 w Strzelcach Opolskich (fot:opolskie.pl)

Na Opolszczyźnie powstało 57 Orlików. Do roku 2018-2020 nie będzie gminy w regionie bez pełnowymiarowej hali sportowej. Problem w tym, jak przekonać mieszkańców do korzystania z tej bazy sportowej.
- Na Opolszczyźnie powstało łącznie 57 Orlików – przypomniał marszałek województwa Andrzej Buła podczas konferencji „Nasz Orlik 2015 w województwie opolskim” - To był dobry projekt, który odbywał się z udziałem trzech partnerów: rządu, samorządu województwa oraz samorządów gminnych i powiatowych. Gdyby nie to współdziałanie, kto wie, czy gminy zdecydowałyby się na taki wysiłek finansowy i organizacyjny – mówił marszałek.

Baza sportowa w woj. opolskim

Ocenił też, że baza sportowa województwa opolskiego pokrywa zapotrzebowanie zarówno mieszkańców, jak i gmin. - Do roku 2018-2020 nie będzie gminy bez pełnowymiarowej hali sportowej. Marszałek poinformował też, że jest decyzja ministerstwa o dofinansowaniu remontu opolskiego „Okrąglaka” kwotą 7 mln złotych.

Goszcząca na konferencji Monika Chabior, prezes Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, mówiła, iż teraz najważniejszym zadaniem jest zachęcenie jak najszerszej grupy osób, by zechciała z powstałej bazy sportowej korzystać.

Orliki nie tylko dla piłkarzy

Fundacja wyodrębniła sześć priorytetowych grup, które chce pozyskać. Są to przedszkolaki, dziewczęta, kobiety, seniorzy, niepełnosprawni oraz rodziny z dziećmi. Zapowiedziała też, że oferta „Orlika”, kojarzona najczęściej z piłką nożną, będzie rozszerzana o rozmaite zajęcia – krykieta, gimnastykę, gry ruchowe.

W roku ubiegłym na Orlikach uprawiano 70 dyscyplin sportowych. Powstał portal: www.naszorlik.pl z pełną bazą boisk, dostępnym sprzętem, godzinami zajęć, możliwością rezerwacji boiska.

Monika Chabior podkreślała, że równie ważnym, jak przyciągnięcie chętnych do uprawiania sportu, jest podtrzymanie tego zapału, gdy np. pogoda nie sprzyja. Trzeba wówczas znaleźć dostępne pomieszczenia w salach gimnastycznych, klubach sportowych.

- Te obiekty muszą żyć od rana do wieczora – apelował członek zarządu województwa, Grzegorz Sawicki. Przypomniał, że w tegorocznym budżecie województwa na różne formy uprawiania sportu, nagrody, stypendia przeznaczonych zostanie 3,5 mln złotych.

Według statystyk FRKF, w dużych miastach na jednego „Orlika” przypada 35 tys. mieszkańców, na wsiach – 10 tysięcy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.