PARTNER PORTALU
  • BGK

Co opóźnia inwestycje na Euro 2012?

  • wnp.pl; mat. pras.    21 lipca 2011 - 12:50
Co opóźnia inwestycje na Euro 2012?

Do pierwszego gwizdka Mistrzostw Europy 2012 już coraz bliżej. Zaczęło się obiecująco, od pięknych planów i solidnych zapewnień. Jednak, czy będziemy mieć powody do zadowolenia, czy raczej do wstydu?
Jeśli chodzi o stadiony, sytuacja wygląda bardzo dobrze i zapewne wszystko będzie wybudowane na czas. Jednak czy zdążymy z infrastrukturą?

Oprócz stadionów, również infrastruktura hotelowa jest w świetnym stanie, więc z zapewnieniem miejsc noclegowych dla zawodników, działaczy sportowych i tysięcy kibiców nie będzie problemu.

Natomiast jeśli spojrzeć na drogi, czy kolej można odnieść wrażenie, że nie wszystkie inwestycje zostaną ukończone na czas. Bank Danych o Inżynierach o przyczyny takiego stanu rzeczy, o to co tak naprawdę wpływa na opóźnienia w przygotowaniu infrastruktury na Euro zapytał inżynierów.

Według nich najczęstszą przyczyną opóźnień w przygotowywaniu infrastruktury na Euro 2012 są zbyt rozbudowane i skomplikowane procedury przetargowe.

Najczęstszym kryterium stosowanym przy wyborze wykonawcy inwestycji jest, według przepisów ustawy z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2004 Nr 19, poz. 177 z pn. zm.) najniższa cena. Czy jednak owa najniższa cena wiąże się z jakością usług?

17 proc. specjalistów wskazało, jako przyczynę opóźnień, brak doświadczenia firm w budowie specjalistycznych obiektów użytku publicznego. Budowa stadionu piłkarskiego, czy nowoczesnej autostrady to nie lada wyzwanie dla wykonawców takich projektów.

Jeszcze przed losowaniem, które wyłoniło Polskę i Ukrainę do zorganizowania Euro w 2012 roku, krajowe drogi nie przypominały tych jakie można spotkać w państwach Europy Zachodniej, czy nawet u naszych południowych sąsiadów. Brak doświadczenia połączony z ograniczonymi środkami finansowymi ma na pewno wpływ na opóźnienia w oddawaniu nowych dróg do użytku.

Kolejnym powodem, jaki wskazali ankietowani, jest nieumiejętne wykorzystanie środków. Wiele inwestycji w Polsce dofinansowywane jest z Unii Europejskiej. Środki te powinny być mądrze i skrupulatnie wydawane.

Wśród mniej znaczących przyczyn opóźnień inżynierowie wskazywali również brak wyspecjalizowanej kadry, czy opóźnienia wynikające z wymogów prawa środowiskowego i polityki ekologicznej.

Ten ostatni nie jest to problemem na wyrost, ponieważ przepisy prawa europejskiego i prawa polskiego są bardzo restrykcyjne w odniesieniu do polityki ekologicznej.

Za przykład może posłużyć budowa stadionu Baltic Arena w Gdańsku, gdzie podczas wykonywania prac ziemnych natrafiono na tony zanieczyszczeń po nieistniejącej już garbarni.

Odpady trzeba było usunąć ponieważ stanowiły zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Takie sytuacje również mogą mieć wpływ na opóźnienia inwestycji.

Reasumując, wybór Polski i Ukrainy jako organizatorów Mistrzostw Europy, dał nam wszystkim nie tylko radość i szansę rozwoju, ale także uwypuklił wiele problemów z jakimi muszą się zmagać uczestnicy projektów inwestycyjnych.

Budowa i przygotowanie infrastruktury to zawsze bardzo duże i poważne przedsięwzięcia, które wymagają szczególnej uwagi oraz ogromnego zaangażowania.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Krzysiek, 2011-07-22 09:49:17

    Obok wymienionych przyczyn opóznień, korupcja,biurokracja i nepotyzm są głównymi sprawcami tego stanu.