PARTNER PORTALU
  • BGK

Co otworzą w Lublinie w 2015 r.

  • pap    3 stycznia 2015 - 20:37
Co otworzą w Lublinie w 2015 r.

fot.szater/wikipedia

Gmach Centrum Spotkania Kultur, gdzie znajdą się też modernizowane pomieszczenia dla filharmonii i teatru muzycznego oraz kompleks krytych pływalni to największe inwestycje, które mają być zakończone w Lublinie w 2015.
"Powoli, ale tworzymy nowoczesną i przyjazną przestrzeń dla mieszkańców. Nowa infrastruktura przede wszystkim tworzy skutecznie lepszą jakość życia w mieście. Oczekiwane inwestycje zarządu województwa przy Alejach Racławickich, obok innych nowych obiektów powodują, że miasto staje się piękne i funkcjonale" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Czytaj: Budżet województwa lubelskiego na 2015 r. uchwalony

Centrum Spotkania Kultur przy Alejach Racławickich będzie wielofunkcyjnym obiektem, w którym znajdzie się sala dla blisko tysiąca widzów, dwie mniejsze z widowniami mieszczącymi 200 i 164 osoby, pomieszczenia seminaryjne, ekspozycyjne, a także sala baletowa, kawiarnia i restauracja. Na dachu urządzony ma być ogród i kino letnie.

Czytaj: Lublin chce powiększyć strefę ekonomiczną

Zaplanowane na wrzesień 2015 oddanie do użytku tego obiektu zakończy przeszło 40-letnią historię budowy rozgrzebanej w śródmieściu Lublina.

W 1974 r. rozpoczęto tu wznoszenie zaplanowanego z wielkim rozmachem teatru. Zbudowano gmach o ponad 40 metrowej wysokości, jednak wykończono tylko jego część, gdzie znalazły siedziby filharmonia i teatr muzyczny.

Największy fragment niszczał przez wiele lat ogrodzony drewnianym płotem. Lublinianie nazywali go "teatrem w budowie". Dokończenie budowy stało się możliwe dzięki funduszom unijnym. Część gmachu rozebrano i zbudowano na nowo.

Modernizacja części mieszczącej filharmonię i teatr muzyczny zakończona ma być w czerwcu. Obie sale zostały przebudowane, położono nowe instalacje, wymieniono drzwi i okna, wszystkie pomieszczenia zostały przystosowane do obecnych wymogów bezpieczeństwa pożarowego.

Obok gmachu Centrum Spotkania Kultur powstaje budynek Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Będzie to największy ośrodek konferencyjny w regionie o powierzchni użytkowej ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Ma być gotowy w lecie tego roku.

Z ośrodkiem konferencyjnym sąsiadować będzie nowa siedziba urzędu marszałkowskiego, której budowa także ma być zakończona w tym roku. Budynek będzie liczył prawie 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

Te nowe budynki zmienią śródmieście Lublina. Między kampusem uniwersyteckim a Ogrodem Saskim powstanie nowoczesny fragment zabudowy z dużym placem, który może okazać się nowym centrum miasta.

W tym roku zakończona ma być budowa zespołu krytych pływalni przy Alejach Zygmuntowskich, które będą należeć do najnowocześniejszych w kraju. Będzie tam basen o długości 50 m z trybunami na 2,1 tys. miejsc.

Basen zostanie wyposażony w tzw. ruchome dno umożliwiające zmienianie jego głębokości, co ma przyczynić się do lepszego wykorzystania obiektu.

Będą tam też kryte baseny rekreacyjne, jacuzzi, sauny, pomieszczenia dla ćwiczeń fitness oraz pływalnie zewnętrzne, w tym basen z hydromasażem, a także zimowy ogród.

Pływalnie będą zlokalizowane w pobliżu terenów rekreacyjnych, gdzie już znajduje się hala lodowa, a niedaleko położony jest nowy stadion Lublin Arena.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.