PARTNER PORTALU
  • BGK

Co się dzieje na budowie spalarni odpadów w Szczecinie?

  • wnp.pl    4 lutego 2015 - 17:19
Co się dzieje na budowie spalarni odpadów w Szczecinie?

Montaż kotła pierwszej linii utylizacji odpadów na budowie spalarni w Szczecinie jest planowany na koniec lutego, a drugiej w połowie marca.
Spalarnia powstaje w szczecińskim porcie, na Ostrowie Grabowskim, a jej planowana moc przerobowa ma wynosić ok. 150 tys. ton odpadów rocznie.

Mostostal Warszawa warty 666,19 mln zł brutto kontrakt podpisał z komunalną spółką Zakład Unieszkodliwiania Odpadów 18 lipca 2012 r. Termin realizacji prac mija 30 grudnia 2015 r.

Zakład będzie produkował energię cieplną i elektryczną. Zakładana moc elektrociepłowni to 7,5 MWe i 32 MWt, a przewidywana roczna produkcja energii to 56 tys. MWh i 850 tys. GJ. Taka produkcja powinna zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło dla ok. 30 tys. gospodarstw domowych.

Jak poinformował Mostostal, obecnie na budowie trwa montaż dwóch linii spalania odpadów - rusztów, kotłów przegrzewaczy i ekonomizerów.

Montaż kotła pierwszej linii planowany jest na koniec lutego, drugiej - w połowie marca. Na ruszcie pierwszej linii zakończono już układanie żeliwnych rusztowin, na których będą spalane odpady.

Każdy z dwóch rusztów schodkowych posuwisto zwrotnych ma wymiary 4 na 11 metrów. Łącznie ruszty będą spalać ok. 20 ton odpadów na godzinę.

- Konstrukcja nośna hali kotłów ma teraz 16 metrów nad poziomem zero. W lutym zostanie podniesiona do 23 metrów. Zanim odpady spalą się na rusztach, przejdą przez dwukomorowy bunkier. To wielka żelbetowa wanna, do której śmieci będą zrzucane z ciężarówek - podał Mostostal.

Dodał, że bunkier pozwoli na gromadzenie zapasów paliwa na sześć dni pracy spalarni.

- Bunkier jest już w dużej części gotowy. Trwa budowa ściany skosów, czyli tej, na którą odpady będą zrzucane z ciężarówek. Jej zakończenie pozwoli na wykonanie tzw. zasypki i rozpoczęcie budowy hali wyładunkowej i budynku biurowego - powiedział cytowany w komunikacie Robert Kowalski, dyrektor kontraktu z Mostostalu Warszawa.

Spółka podała, że na terenie hali instalacji oczyszczania spalin do końca lutego mają się jeszcze toczyć prace zbrojeniowe. Na ukończeniu znajduje się fundament pod montaż komina; powstała też studnia ściekowa.

- Natomiast w maszynowni prowadzone są roboty zbrojeniowe i szalunkowe ścian fundamentowych. Tam, gdzie stanie magazyn żużla, jest już podkład pod płytę fundamentową. Najbliższe tygodnie to montaż zbrojenia i wylewanie płyty fundamentowej - podsumował Mostostal.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • starszy absolwent, 2015-02-05 11:15:48

    Do REALISTA: Nigdzie w świecie nie buduje się instalacji plazmowych (no, może jeden czy dwa punkty jako eksperyment). Technologia rusztowa - stara, sprawdzona, bardzo dobra ekologicznie i ekonomicznie. O emisji dioksyn, furanów, itd. wiadomo wszystko! KAŻDA instalacja w Europie (a jest ich około 600...) jest na bieżąco kontrolowana i nadzorowana. Efekty są bardzo dobre w internecie są informacje na ten temat dla każdej instalacji! I jeszcze raz: technologia rusztowa - stara, tak jak stara jest konstrukcja koła. Funkcjonuje bardzo dobrze - większość spalarni wykorzystuje właśnie tę technologię, te aktualnie budowane także. Można to sprawdzić.  rozwiń
  • REALISTA, 2015-02-05 07:58:20

    Spalarnia powstaje w szczecinskim porcie,jest to stary technologicznie typ spalarni rusztowej. Na zachodzie/m.in Francja/ przechodzą na inne rozwiazania,m.in spalarnie plazmowe. Czy cokolwiek wiadomo o zagrożeniach środowiskowych,emisji pyłów ,diosksyn,furanów i in. Informacje takie posiadają ekspe...rci z NOT w Gdańsku. Czy można coś na ten temat sie dowiedzieć?  rozwiń