PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z nowym ratuszem w Konstancinie?

  • konstancin24.eu    26 kwietnia 2016 - 15:14
Co z nowym ratuszem w Konstancinie?
fot.konstancin24.eu

Prawie 2 miesiące temu wykonawca nowego ratusza w Konstancinie-Jeziornie zrezygnował i budowa nowego magistratu przy ul. Piaseczyńskiej została przerwana. W ubiegłym tygodniu urząd miasta zakończył inwentaryzację dotychczasowych prac. W maju ma zostać ogłoszony przetarg na nowego wykonawcę. Jeśli wszystko przebiegnie bez komplikacji, budynek zostanie ukończony w połowie przyszłego roku.
Pod koniec lutego wykonawca ratusza, polsko-hiszpańskie konsorcjum firm, którego liderem jest spółka Coprosa Polska, poinformował urząd miasta o przerwaniu prac. Umowa została rozwiązana i urząd miasta przejął plac budowy. Prawie 2 miesiące temu z placu budowy zniknęli zarówno pracownicy, jak i ciężki sprzęt. Pozostała jedynie niedokończona konstrukcja, strasząca kierowców i przechodniów.

W ubiegłym tygodniu zakończyła się inwentaryzacja dotychczasowych prac, którą przeprowadzili urzędnicy, architekci oraz inspektorzy budowlani. Wykonano również setki zdjęć i nagrano film dokumentujący plac budowy pozostawiony przez wykonawcę. Jak podkreśla burmistrz, szczegółowy materiał może być przydatny w razie sporu z polsko-hiszpańską firmą. Na podstawie protokołów z inwentaryzacji do 30 kwietnia ma zostać przygotowany kosztorys prac, które pozostały do wykonania. "W maju ogłosimy przetarg i w czerwcu wyłonimy wykonawcę" - podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej poinformował burmistrz Kazimierz Jańczuk. "Jest to optymistyczny scenariusz, ale realny" - podkreślił burmistrz.

Kazimierz Jańczuk w czasie posiedzenia poinformował radnych i mieszkańców również o prawdopodobnych wadach zewnętrznej zaprawy betonu. "Poprosiliśmy projektantów ratusza, by szybko zaproponowali rozwiązanie tego problemu. Ponadto biegły sądowy musi stwierdzić, czy w tym przypadku doszło do błędu wykonawcy" - powiedział burmistrz. Urząd zwrócił się także do byłego wykonawcy o wypłatę kary za odstąpienie od umowy, która ma wynieść ponad 2,4 mln złotych. Z uwagi na rozbieżne stanowiska urzędu oraz spółki Coprosa Polska, niewykluczone, że spór skończy się w sądzie. Jednak nie powinno mieć to wpływu na kontynuację prac.

Dotychczas samorząd wydał na budowę ratusza ponad 9,1 mln złotych. Pierwotnie cała inwestycja miała wynieść ok. 26 mln złotych. Opóźnienia prawdopodobnie spowodują wzrost ogólnych kosztów budowy. Jak duży, ostatecznie okaże się po rozstrzygnięciu nowego przetargu. Jeśli kolejnego wykonawcę uda się wyłonić w czerwcu i nie wystąpią kolejne komplikacje, ratusz prawdopodobnie będzie gotowy w połowie przyszłego roku, czyli pół roku później niż pierwotnie planowano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.