PARTNER PORTALU
  • BGK

Co zbudują na Sądecczyźnie dzięki funduszom unijnym

  • pt    28 sierpnia 2017 - 11:40
Co zbudują na Sądecczyźnie dzięki funduszom unijnym
Dzięki podpisanym umowom w czerwcu przyszłego roku w gminie Bobowa powstanie 12-hektarowa Strefa Aktywności Gospodarczej. (fot.malopolskie.pl)

Budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w gminie Bobowa, przebudowa dróg prowadzących bezpośrednio do przyszłych terenów inwestycyjnych, zagospodarowanie Parku Wodzickich w Porębie Wielkiej, a także rozbudowa Wiejskiego Domu Kultury w Podegrodziu to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane już wkrótce na Sądecczyźnie dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Umowy o łącznej wartości 7,4 mln zł podpisał wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.

- Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że Polska będzie wyglądała tak jak dziś. Zmiany widać gołym okiem przede wszystkim w Małopolsce, która umiejętnie i z sukcesem wykorzystuje fundusze unijne. W tej perspektywie finansowej z RPO na lata 2014-2020 na inwestycje subregionalne przeznaczyliśmy ponad 2,2 miliarda zł. Największa część tej kwoty - czyli ponad 500 mln zł trafi - właśnie na Sądecczyznę - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.

Strefa Aktywności Gospodarczej w Siedliskach

Dzięki podpisanym umowom w czerwcu przyszłego roku w gminie Bobowa powstanie 12-hektarowa Strefa Aktywności Gospodarczej. Ponad 3,8 mln zł dofinansowania pozwoli na kompleksowe uzbrojenie działek, doprowadzenie do nich prądu oraz przebudowę sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i gazowej.

Na terenie SAG-u zostanie wybudowana droga oraz oświetlenie, a dla przyszłych inwestorów przewidziano pomoc i doradztwo inwestycyjne. Przedsiębiorcy mogą także liczyć na niższy podatek od nieruchomości.

Dodatkowo, aby ułatwić dojazd do strefy, do końca lipca 2018 roku zostaną przebudowane dwie drogi gminne bezpośrednio doprowadzające do terenów inwestycyjnych. Całość będzie kosztować ponad 830 tys., z czego prawie 624 tys. zł dofinansuje UE.

Piękniejszy Park Wodzickich

Na ponad 1,2 mln zł wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego może liczyć także gmina Niedźwiedź. Do końca przyszłego roku znacznie zmieni się teren Parku Wodzickich w Porębie Wielkiej.

Miejsce zostanie zagospodarowane i oświetlone, powstaną nowe ścieżki, przy których staną ławki i kosze na śmieci. Wybudowana zostanie także tężnia z podłączeniem do lokalnych wód geotermalnych oraz amfiteatr.

Przede wszystkim kultura

Wicemarszałek Stanisław Sorys podpisał także umowę na rozbudowę i modernizację Wiejskiego Domu Kultury w Rożnowie. Za prawie 835 tys. zł z RPO budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jego poddasze całkowicie wyremontowane i zaadaptowane do użytku.

Powstanie także składana trybuna na widowni oraz profesjonalne studio nagrań. Będą mogły z niego korzystać lokalne zespoły muzyczne oraz uczniowie i absolwenci szkoły muzycznej.

Wsparcie w wysokości 365 tys. zł trafi także do Ośrodka Kultury w Podegrodziu i pozwoli na przeprowadzenie badań terenowych dotyczących dziedzictwa kulturowego Lachów Podegrodzkich. Z materiałów zebranych podczas badań – publikacji, śpiewników, filmów edukacyjnych i zdygitalizowanych materiałów będą mogli bezpłatnie skorzystać wszyscy zainteresowani.

Zostaną one udostępnione m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury, Bibliotece Gminnej, Zagrodzie Lachowskiej oraz w Muzeum Regionalnym.

Cieplej i bardziej ekologicznie

Dzięki środkom unijnym w wysokości 1,2 mln zł budynki szkoły podstawowej w Jastrzębniku, świetlicy w Andrzejówce oraz przedszkola w Szczawniku przejdą kompleksową termomodernizację. Wśród najważniejszych prac zaplanowano ocieplenie ścian i stropów oraz wymianę okien i drzwi wejściowych.

Duży nacisk położono też na modernizację ogrzewania, w tym wymianę starych pieców, na te zdecydowanie bardziej ekologiczne i zgodne z wymogami ekoprojektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.