PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz bliżej budowy centrum kultury Tatarów

  • PAP    17 lipca 2013 - 15:31
Coraz bliżej budowy centrum kultury Tatarów

Do końca 2014 roku w Kruszynianach ma powstać Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Umowę w tej sprawie podpisano w środę – poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.
Budowa centrum szacowana jest na 5,4 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Inwestycję będzie realizowała gmina wyznaniowa w Kruszynianach. Jak powiedział jej przewodniczący Bronisław Talkowski, wkładem własnym gminy jest działka, na której powstanie centrum. Gmina otrzymała też 250 tys. zł z resortu kultury, jednak - jak dodał - wciąż brakuje ok. pół miliona zł by móc rozpocząć budowę. Zapewnił, że pozwolenie na budowę już jest.

Gmina ma teraz pół roku na znalezienie brakujących funduszy, by nie przepadło unijne dofinansowanie. Talkowski dodał, że będą to środki zewnętrzne, jednak nie zdradził skąd będą pochodziły.

Centrum ma być miejscem prezentacji kultury i historii społeczności tatarskiej, obecnej na ziemiach polskich od ponad 600 lat. Planowane jest muzeum, sala historyczna, edukacyjna i warsztatowa. Będzie też budynek gospodarczy, gdzie będzie można np. zostawić rowery, przewidziane są też dwa boksy dla koni.

Centrum ma być instytucją non profit. Będzie też wspierać badania naukowe we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Będzie także pełniło funkcję informacji turystycznej.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich.

Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. Większość mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Kruszynianach i Bohonikach są dwa ostatnie w kraju, zabytkowe meczety i cmentarze (mizary).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.