PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej chińskich inwestycji w Polsce

  • PAP    28 czerwca 2010 - 17:55
Coraz więcej chińskich inwestycji w Polsce

Wiceminister gospodarki Rafał Baniak podkreśla, że w ciągu ostatnich miesięcy w Polsce sukcesywnie zwiększała się liczba chińskich inwestycji. Obecnie osiągnęły one wartość 400 mln euro, a pod koniec 2008 r. było to 200 mln euro.
- Chiny są coraz bardziej zainteresowane Polską. Poważni chińscy przedsiębiorcy zaczynają zauważać, że Polska może stać się dla Chin bramą do Europy, do Unii Europejskiej - powiedział wiceminister w poniedziałek na konferencji Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dodał, że chińskie firmy mogą otrzymać w Polsce takie same wsparcie, jak inne przedsiębiorstwa europejskie.

Wśród sektorów polsko-chińskiej współpracy wymienił: motoryzacyjny, elektroniczny, lotniczy, biotechnologiczny, IT i telekomunikacyjny.

- Bardzo poważne chińskie firmy szukają w Polsce miejsca dla swojej działalności badawczo-rozwojowej. Takie inwestycje cieszą nas najbardziej. Nie jest tajemnicą, że dzisiaj Chiny produkują nie tylko tanio, ale produkują dobrze i nowocześnie - podkreślił.

Dodał, że resort jest w trakcie "wielu" rozmów z potencjalnymi chińskimi inwestorami. - Wystarczy wspomnieć rozmowy, jakie trwają pomiędzy PKP Cargo a chińskim kolejami na temat wspólnego projektu inwestycyjnego, tym razem w Chinach. (...) Wierzę, że chińskich inwestycji będzie w Polsce przybywać bardzo szybko i (...) będą stanowiły bardzo wyraźną część napływu inwestycji zagranicznych - powiedział.

Obecny na konferencji radca ekonomiczno-handlowy Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Ma Changlin Polska powiedział, że Polska to dla Chin brama Europy, która pomaga w kontaktach z rynkiem europejskim, zwłaszcza UE. Dodał, że inwestycjom sprzyja środowisko działania, tak jak i wsparcie rządu oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wśród problemów w kontaktach polsko chińskich wymienił m.in. bariery językowe i kulturowe.

Według szacunkowych danych departamentu współpracy gospodarczej w Ministerstwie Gospodarki, wartość polskiego eksportu do Chin w 2009 roku wyniosła ponad 1 mld euro i wzrosła o 21 proc. w stosunku do 2008 roku; natomiast nasz import z Chin w ubiegłym roku wyniósł blisko 9,8 mld euro i spadł o 15 proc. Najwięcej eksportujemy do Chin miedzi, azotów, maszyn i części samochodowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.