PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej samorządów myśli o otwarciu kopalń

  • PAP/Nasz Dziennik    13 czerwca 2014 - 07:24
Coraz więcej samorządów myśli o otwarciu kopalń

Wstrzymanie przez Rosję eksportu bursztynu do Polski zdopingowało lokalne samorządy do otwierania kopalń skamieniałej żywicy.
Problemy polskich producentów biżuterii z bursztynu zaczęły się pod koniec 2013 r., kiedy rosyjski państwowy Kombinat Bursztynowy w Jantarnym zaprzestał eksportu. Szacunki wskazują, że w obwodzie kaliningradzkim znajduje się ponad 80 proc. światowych zasobów bursztynu i tylko tam prowadzi się jego wydobycie na skalę przemysłową - informuje "Nasz Dziennik".

Tymczasem polskie zbadane i udokumentowane zasoby prehistorycznej żywicy Państwowy Instytut Geologiczny zbilansował na koniec 2012 r . na 1118 ton w czterech złożach. Najlepiej udokumentowane, ogromne złoże tego surowca znajduje się w północnej części woj. lubelskiego na terenie gminy Niedźwiada.

Horrendalne ceny bursztynu i jego deficyt sprawiły, że coraz więcej samorządów myśli o otwarciu kopalń. Koncesje wydobywcze w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska wydają władze samorządów wojewódzkich. Lubelski Urząd Marszałkowski wydał już dwóm firmom z Pomorza i Jasła pozwolenia na poszukiwanie złóż na terenie gminy Ostrówek i Niedźwiada. Na zaawansowanym etapie są też prace dotyczące uruchomienia kopalni bursztynu w okolicach Gdańska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • vak, 2014-06-13 08:31:12

    Kopalnie węgla brunatnego: Gubin, Legnica. Złoża 3x większe niż Bełchatów i Szczercóów razem wzięte. Matoły wolą ruski gaz. Po drugiej stronie w Niemczech: Cottbus, Boxberg i 11 innych elektrowni na to paliwo. +w trakcie budowy 10 nowych bloków energ. i to w ciągu 2óch lat. U bas wydarzenie i ajwaj,... bo bursztynek bursztynek znalazła go na plaży...  rozwiń