PARTNER PORTALU
  • BGK

COVEC nie płaci

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    20 maja 2011 - 07:31
COVEC nie płaci

Kilkugodzinne negocjacje podwykonawców na A2 z przedstawicielami chińskiego konsorcjum nie przyniosły rezultatów. Pracownicy urządzili blokadę chińskiego biura budowy, żądając pieniędzy.
Dług narasta od półtora miesiąca, a Chińczycy zalegają z wypłatą co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych. Wbrew wcześniejszym informacjom to nie polscy podwykonawcy zastrajkowali z powodu długu, tylko Chińczycy z braku pieniędzy wstrzymali prace na autostradzie – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: A2 jednak będzie gotowa na Euro 2012

Chińczycy tłumaczą, że zabrakło im pieniędzy, bo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zalega z płatnościami. Twierdzą, że rachunki uregulują w czerwcu.

Przedsiębiorcy postawili warunek: chcą, by GDDKiA zabezpieczyła na pokrycie zaległości ewentualne kolejne płatności.

Przedsiębiorcy boją się, że COVEC postanowi ogłosić upadłość, a oni swoich pieniędzy nigdy nie odzyskają.

Czytaj też: Zagrożona A2 między Łodzią a Warszawą

COVEC wygrało przetarg na budowę dwóch z pięciu odcinków 91-kilometrowej autostrady A2 z Łodzi do podwarszawskiej Konotopy. To fragmenty: A – 29,2 km w województwie łódzkim od węzła Stryków oraz C – 20 km w województwie mazowieckim.

Konsorcjum złożyło ofertę o połowę tańszą, niż przewidywali w kosztorysach urzędnicy. Dwa odcinki o łącznej długości blisko 50 km chce zbudować za 1,3 mld zł (średnio ok. 26,5 mln zł/km). Dla porównania, Mostostal Warszawa za 17-kilometrowy odcinek B weźmie 843 mln zł (ok. 49,5 mln zł/km), a Strabag za 17,6-kilometrowy odcinek D – 643 mln zł (ok. 36,5 mln zł/km) – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wara, 2011-05-20 08:49:38

    Ponieważ pojawiają się rożnorakie plotki wśród komentatorów, chciałbym uprzedzić ew. spekulacje: Spółka COVEC wykonała robotę przed czasem. GDDKiA natomiast postanowiła nie płacić za wykonane szybciej odcinki w czasie krótszym niż zakłada to kosztorys. Czy to jest fair???