PARTNER PORTALU
  • BGK

Cricoteka - sto dni do otwarcia

  • PAP    3 czerwca 2014 - 20:29
Cricoteka - sto dni do otwarcia

Stała wystawa dzieł Tadeusza Kantora zostanie otwarta 13 września w nowej siedzibie Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Nowo powstały budynek zaprezentowano we wtorek dziennikarzom - na ok. 100 dni przed uroczystym otwarciem.
"Cricoteka wreszcie będzie miała własną siedzibę; po to budowaliśmy ten obiekt, aby dziedzictwo kulturowe, które pozostawił Tadeusz Kantor, było w pełni wykorzystane dla celów muzealnych, artystycznych, edukacyjnych i promocyjnych" - powiedział marszałek województwa Marek Sowa. Podkreślił także, że "Kraków bez wątpienia wzbogaci się o przepiękny obiekt architektoniczny".

Jak zapowiedziała dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka, w drugi weekend września otwarta zostanie stała wystawa prac Tadeusza Kantora z kolekcji Cricoteki.

"Przez ostatnie 10 lat, odkąd kieruję Cricoteką, zauważyć można dużą ruchliwość naszych zbiorów. Ze względu na fakt, że zapotrzebowanie na wystawy Tadeusza Kantora i w Polsce i za granicą jest znaczne, nasza pierwsza stała wystawa nie będzie non stop prezentowała całej kolekcji, ponieważ będziemy chcieli nadal realizować projekty prezentujące twórczość Kantora poza granicami. Jest to ważne i istotne o tyle, że w przyszłym roku pod patronatem UNESCO obchodzona będzie setna rocznica urodzin artysty" - dodała Zarzecka.

Oprócz stałej wystawy dzieł Tadeusza Kantora na otwarcie nowej siedziby Cricoteki przygotowana również zostanie wystawa "Nic dwa razy", prezentująca dzieła współczesnych artystów interpretujących twórczość Tadeusza Kantora.

Nowa siedziba Cricoteki zbudowana została na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej, w prawobrzeżnej części Krakowa. Wielofunkcyjny obiekt powstał z połączenia zabytkowych zabudowań dawnej elektrowni i nowoczesnego, wysokiego na ponad 20 metrów budynku - galerii nad elektrownią. Spodnia powierzchnia galerii została wyłożona lustrzaną taflą, która odbija dachy stojących pod nią budynków elektrowni oraz plac widowiskowy wokół nich.

"Jesteśmy na etapie robót wykończeniowych, jak montaż sufitów podwieszanych, okładanie wejścia płytami betonowymi, wykładanie klatek schodowych prefabrykowanymi elementami betonowymi. Planujemy ich zakończenie na koniec czerwca; potem zaczną się procedury odbioru, w lipcu nastąpi zgłoszenie do nadzoru budowlanego. Następnym etapem będzie urządzanie obiektu przez inwestora" - powiedział Wiesław Żurowski z Chemobudowy Kraków SA.

Jak ocenił, budowa Cricoteki była bardzo trudnym zadaniem pod względem logistycznym i pod względem technicznym. "Wyjątkowy obiekt, o bardzo skomplikowanej konstrukcji i bardzo trudnej architekturze. Świadczy o tym chociażby sam fakt, że nowy budynek powstał nad istniejącym budynkiem starej elektrowni. To było potężne wyzwanie, olbrzymia konstrukcja stalowa, ponad 400 ton konstrukcji zmontowane w powietrzu i zamocowane do trzonów, które są jedynymi elementami przenoszącymi to obciążenie" - powiedział menedżer. Jako nietypową wskazał także elewację górnego budynku, wykonaną ze stali kortenowskiej, która nabywa patyny wyglądającej jak rdza.

Inwestycja ruszyła w grudniu 2009 r. Wskutek nieporozumień dotyczących możliwości realizacji projektu, prace w 2012 r. przez kilka miesięcy były wstrzymane. Budynek osadzono na 189 palach o długości 11 m każdy; wylano 4 tys. metrów sześc. betonu, zużyto 490 ton stali konstrukcyjnej i 350 ton stali zbrojeniowej.

W nowej Cricotece mieścić się będą: stała ekspozycja dzieł Tadeusza Kantora, przestrzeń na wystawy czasowe, sala teatralna, archiwum, czytelnia i biblioteka, księgarnia, a na ostatnim piętrze kawiarnia z widokiem na Wisłę i panoramę Krakowa.

Koszt wybudowania siedziby dla Cricoteki, jej wyposażenia wraz z urządzeniem wystawy stałej, wynoszą ponad 50 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Obecnie Cricoteka funkcjonuje w czterech różnych siedzibach. Po przeprowadzce w nowe miejsce, dla widzów dostępna będzie jeszcze Galeria - Pracownia Kantora przy ul. Siennej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.