PARTNER PORTALU
  • BGK

Czas na modernizację katowickiego Spodka. Wkrótce zostaną ogłoszone konkursy

  • PropertyDesign.pl    18 lutego 2017 - 15:34
Czas na modernizację katowickiego Spodka. Wkrótce zostaną ogłoszone konkursy
Zmiany w legendarnym obiekcie były tematem debaty podczas 4 Design Days. Eksperci byli zgodni: modernizacje w katowickim Spodku są konieczne. (Fot. PTWP)

• Wkrótce zostaną ogłoszone konkursy architektoniczne na modernizację części wnętrz katowickiego Spodka.
• Podczas 4 Design Days został podpisany list intencyjny pomiędzy grupą PTWP, PTWP Event Center i firmą Roca o współpracy przy konkursach.
Wkrótce zostaną ogłoszone dwa konkursy architektoniczne na modernizację toalet i holu głównego Spodka. Roca - jedna z najbardziej znanych i szanowanych na rynku marek wyposażenia łazienek - to pierwszy partner konkursów. Firma dostarczy urządzenia, w oparciu o które zostaną przygotowane projekty modernizacji toalet.

Zmiany w legendarnym obiekcie były tematem debaty podczas 4 Design Days. Eksperci byli zgodni: modernizacje w katowickim Spodku są konieczne.

Dyskusja rozpoczęła się wystąpieniem Wojciecha Kuśpika, prezesa zarządzającej od niedawna obiektem firmy PTWP Event Center, który krótko przybliżył historię obiektu oraz przedstawił jego dzisiejszy potencjał.

- Spodek to symbol Katowic i miejsce kultowe. Mimo niemal pół wieku istnienia jest nadal niezwykle atrakcyjny dla artystów, organizatorów różnych wydarzeń, ale też mieszkańców całego miasta. Wciąż ma ogromny potencjał, aby być jednym z najważniejszych generatorów aktywności społecznej i gospodarczej całego regionu. Jako organ zarządzający postaramy się, aby olbrzymi potencjał Spodka i MCK był należycie wykorzystany. Już przechodzimy do konkretnych działań - powiedział.

Ważnym punktem dyskusji była rozmowa na temat przyszłości legendarnej hali. Stanisław Podkański, doradca prezydenta Katowic ds. architektury stwierdził, iż konieczne są rozwiązania, które odświeżą i poprawią estetykę wnętrza, a co ważniejsze - dostosują obiekt do oczekiwań współczesnego odbiorcy.

- Konkurencyjność spodka należy stale zwiększać. Pewne kwestie wymagają poprawy, jednak bardzo dużo już udało się osiągnąć. Stara, nie ekologiczna fasada została wymieniana na nowoczesną. Zachowując ikonę miasta zbudowaliśmy Międzynarodowe Centrum Kongresowe, tak aby kompleks całościowo spełniał wymagania, których sam Spodek nie spełniał. Nadal będziemy szli w tym kierunku. Miastu zależy bowiem na tym, aby Spodek nie był miejscem, które obniża standard całego kompleksu – powiedział.

Do rozmów na temat przyszłości obiektu zostali zaproszeni również architekci, którzy nie mieli wątpliwości, że obiekt wymaga pewnych zmian, jednak należy je wprowadzać z dużą rozwagą. - Jestem rówieśnikiem spodka. A w tym wieku należy o siebie dbać. Spodek jako miejsce największych i najważniejszych imprez sportowych czy muzycznych w kraju, budzi emocje i wspomnienia tysięcy ludzi w całej Polsce. To odpowiedzialność, bo do ikony trzeba podchodzić z szacunkiem i z pełną świadomością z jakim obiektem mamy do czynienia. Musimy zrobić wszystko, aby proces modernizacji Spodka nie sprawił, że miejsce to zatraci swój klimat i charakter - powiedział Przemo Łukasik, architekt Medusa Group

Opinie potwierdził Tomasz Konior, architekt, założyciel KWK Promes. Dodał również, że ważnym elementem modernizacji i dostosowania Spodka do zmieniających się potrzeb jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w wokół obiektu. - Spodek to miejsce, które żyje i budzi emocje. Myślę, że nie ma wśród nas osoby, która niema wspomnienia związanego z tym obiektem. Dla miasta i zarządcy to duża odpowiedzialność. Obiekt trzeba modernizować, aby był jak najbardziej użyteczny. Plac przed Spodkiem to temat, do którego trzeba będzie wrócić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • kk, 2017-02-20 08:47:23

    Tomasz Konior nie założył KWK Promes
  • jb, 2017-02-18 20:36:04

    A może by tak zadbać o imprezy, bo ta hala wciąż odstaje od czołówki w Polsce? Dla mnie jako widza naprawdę bzdety o kosmetycznych zmianach wyglądu za grube miliony niewiele obchodzą. Gdy brakuje wydarzen, i tak tych zmian nie zobaczę. Najpierw imprezy, potem reszta. Do roboty!