PARTNER PORTALU
  • BGK

Czas na wnioski o dotacje na zabytki

  • PAP    5 grudnia 2012 - 08:44
Czas na wnioski o dotacje na zabytki

Do 15 grudnia właściciele i zarządcy obiektów zabytkowych mogą składać wnioski na 2013 rok o dotacje na ich renowacje – poinformowało we wtorek biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie.
W przyszłym roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel 200 tys. zł. Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac, chyba że zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, czy artystyczną albo wymaga przeprowadzenia złożonych prac konserwatorskich - wówczas dotacja może być udzielona w wysokości do 100 proc. nakładów.

Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględniane będą m.in. dostępność obiektu dla mieszkańców i turystów, jego rola w kształtowaniu przestrzeni publicznej, promowanie kultury oraz historii miasta, a także wartość historyczna obiektu.

Dotacje przyznaje od 2005 roku Rada Miasta Częstochowy na wniosek prezydenta miasta. Podstawę stanowi uchwała w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

W tym roku radni przyznali 200 tys. zł na renowacje sześciu obiektów, w tym dwóch przy Alei Najświętszej Maryi Panny. Wykonano m.in. remont elewacji oraz wymieniono tynki - poinformował rzecznik prasowy urzędu miasta Włodzimierz Tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.