PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: 96,5 mln zł dofinansowania na rozbudowę drogi krajowej nr 46

  • PAP/JS    9 stycznia 2017 - 21:46
Częstochowa: 96,5 mln zł dofinansowania na rozbudowę drogi krajowej nr 46
Łączna długość odcinka drogi wynosi około 7,2 km w tym długość odcinka przebudowywanego to 5,46 km, a długość odcinka nowo budowanego - 1,73 km (fot.malopolskie.pl, zdjęcie ilustracyjne)

• Ponad 120 mln zł będzie kosztowała rozbudowa drogi krajowej nr 46 w zachodniej części Częstochowy.
• Lokalne władze uzyskały na ten cel 96,5 mln zł dofinansowania.
• Budowa powinna rozpocząć się w 2018 r. i zakończyć w 2019 r.
Jak podał częstochowski magistrat, dofinansowanie dotyczy rozbudowy DK 46 - ulic Głównej i Przejazdowej wraz z budową tzw. obejścia ul. św. Barbary do ul. Pułaskiego. Chodzi łącznie o ponad 7 km drogi.

"Po zdobyciu środków na rozbudowę drogi wojewódzkiej 908, a później przebudowę DK 1, teraz udało się nam uzyskać dofinansowanie na rozbudowę DK 46. To kolejna inwestycja mająca znaczenie dla połączenia miejskiej sieci drogową z węzłami budowanej autostrady, która poprawi znacząco wjazd i wyjazd z Częstochowy od zachodu" - powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Dofinansowanie na rozbudowę DK 46 pochodzi z konkursu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Spośród 42 złożonych wniosków tylko 16 uzyskało dofinansowanie w ramach konkursu, a ten częstochowski znalazł się na siódmym miejscu listy rankingowej, uzyskując 66 punktów. Lokalne władze zaznaczają, że tak dobra ocena projektu daje gwarancję jego dofinansowania w wysokości - 85 proc. jego wartości (cztery spośród 16 projektów mają otrzymać po 27 proc. dofinansowania).

Celem inwestycji jest poprawa przepustowości, stworzenie bezpiecznego połączenia z autostradą A1, zwiększenie dostępności transportowej Częstochowy oraz odciążenie miasta od nadmiernego ruchu drogowego.

Rozbudowa DK 46 realizowana będzie w systemie "zaprojektuj - wybuduj". Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie już w 2016 roku rozpisał przetarg na wyłonienie wykonawcy. W obecnym roku zostaną wykonane prace projektowe; uzyskane będą też potrzebne decyzje administracyjne. Właściwe prace budowlane powinny rozpocząć się w 2018 roku, a zakończyć się w 2019.

Początek inwestycji zlokalizowany jest na zachodniej granicy miasta, natomiast koniec na włączeniu do ul. Pułaskiego. Łączna długość odcinka drogi wynosi około 7,2 km w tym długość odcinka przebudowywanego to 5,46 km, a długość odcinka nowo budowanego - 1,73 km.

Przebudowane bądź wybudowane zostaną główne skrzyżowania, infrastruktura podziemna i naziemna (m.in. odwodnienie, oświetlenie, chodniki, ścieżki rowerowe, elementy Inteligentnych Systemów Transportowych oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego).

Droga krajowa nr 46 ma obecnie ok. 270 km długości. Przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie. Łączy Kotlinę Kłodzką i woj. opolskie z północną częścią woj. śląskiego. Przebiega m.in. przez Kłodzko, Nysę, Opole, Lubliniec, Częstochowę i Szczekociny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.