PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa. Jest przetarg na budowę trzech węzłów przesiadkowych

  • PAP/AH    10 kwietnia 2018 - 17:49
Częstochowa. Jest przetarg na budowę trzech węzłów przesiadkowych
Wizualizacje rozwiązań węzłów przesiadkowych przy Dworcu Głównym PKP od strony ul. Piłsudskiego. (UM Częstochowa)

Trzy węzły przesiadkowe, na których budowę częstochowski samorząd pozyskał blisko 27,5 mln zł unijnego dofinansowania, będą gotowe do połowy 2020 r. - podał we wtorek (10.04) częstochowski magistrat, informując o ogłoszeniu kolejnego przetargu w tej sprawie.
  • Węzły przesiadkowe mają usprawnić komunikację w Częstochowie
  • Przy każdym z węzłów powstaną parkingi typu "park&ride" - łącznie ok. 380 miejsc postojowych dla samochodów i rowerów.
  • Ponadto drogi rowerowe połączą dworce z systemem miejskich ścieżek rowerowych.

Węzły przesiadkowe mają powstać przy trzech częstochowskich dworcach: Głównym, Stradom i Raków. Pierwotnie zakładano, że centra mogą być gotowe jeszcze w tym roku, nie udało się jednak skutecznie zakończyć postępowania przetargowego. W obecnym przetargu, ogłoszonym przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie, oferty można składać do 8 maja, a całe przedsięwzięcie ma zakończyć się za ponad dwa lata, do końca czerwca 2020 r.

Węzły przesiadkowe mają usprawnić komunikację w Częstochowie: umożliwić łatwiejsze i wygodniejsze korzystanie z różnych form transportu oraz zachęcać do podróżowania komunikacją miejską, co w efekcie powinno zmniejszyć korki i poprawić płynność ruchu w mieście.

Projekt zakłada, że przy każdym z węzłów powstaną parkingi typu "park&ride" - łącznie ok. 380 miejsc postojowych dla samochodów i rowerów. Ponadto drogi rowerowe połączą dworce z systemem miejskich ścieżek rowerowych. Obiekty będą monitorowane, przebudowane zostaną także wybrane odcinki ulic Piłsudskiego i Pułaskiego, a wokół węzła przy dworcu Raków powstanie nowy układ drogowy.

Zarówno nowe węzły przesiadkowe, jak i wybrane przystanki autobusowe i tramwajowe w Częstochowie będą objęte systemem dynamicznej informacji pasażerskiej, dzięki czemu osoby oczekujące na przystankach będą miały bieżącą informację, kiedy przyjedzie autobus czy tramwaj.

Na system złoży się 50 elektronicznych tablic - pierwszych 10 pojawi się na najpopularniejszych przystankach - w II Alei Najświętszej Marii Panny, przy domu handlowym Centrum, przy placach Biegańskiego i Daszyńskiego oraz przy Starym Rynku. Z systemu będą mogły korzystać także osoby niedowidzące i niewidome, dzięki planowanemu zakupowi około tysiąca specjalnych pilotów.

Na budowę węzłów przesiadkowych samorząd Częstochowy ma zagwarantowane blisko 27,5 mln zł unijnego dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pozostałe pieniądze dołoży miejski samorząd. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.