PARTNER PORTALU
 • BGK

Częstochowa przebuduje ponad 7 km drogi krajowej nr 46

 • PAP/JS    10 maja 2018 - 19:46
Częstochowa przebuduje ponad 7 km drogi krajowej nr 46
W czwartek (10 maja) przedstawiciele tamtejszego magistratu podpisali umowę z wykonawcą inwestycji, konsorcjum firm Drog-Bud, Bitum i Nowak-Mosty. (fot. UM Częstochowa)

Ponad 7-kilometrowy fragment drogi krajowej nr 46 przebuduje w Częstochowie lokalny samorząd. W ramach modernizacji istniejącej trasy od zachodniej granicy miasta, z kierunku Opola i Wrocławia, powstanie też nowy odcinek - obejście ul. św. Barbary - o długości 1,7 km.
 • Koncepcje przebudowy ul. Głównej i Przejazdowej były konsultowane jeszcze w 2015 r. z mieszkańcami, którzy wybrali wariant jezdni o trzech pasach ruchu (z pasem środkowym dla tzw. lewoskrętów do przyległych posesji).
 • Przebudowane bądź wybudowane zostaną główne skrzyżowania, infrastruktura podziemna i naziemna.
 • To oszacowane na 194 mln zł zadanie otrzymało dofinansowanie do kwoty 164 mln zł w konkursie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wsparte unijnymi funduszami przedsięwzięcie to ważny etap modernizacji miejskiego układu drogowego i połączenia go z węzłami budowanej autostrady A1, która utworzy autostradową obwodnicę Częstochowy.

W czwartek (10 maja) przedstawiciele tamtejszego magistratu podpisali umowę z wykonawcą inwestycji, konsorcjum firm Drog-Bud, Bitum i Nowak-Mosty. Choć umowny termin zakończenia prac to październik 2020 r., miasto zastrzega, że wobec przedłużenia procedury przetargowej - z niezależnych od samorządu i wykonawcy przyczyn - możliwe jest jego przesunięcie o kilka miesięcy.

Projekt, a następnie roboty budowlane obejmą odcinek drogi nr 46 od zachodniej granicy miasta do włączenia w ulicę Pułaskiego - w sumie 7,2 km trasy (w tym ponad 1,7 km nowego odcinka). To największa inwestycja drogowa w tej części miasta od kilku dekad.

Przebudowane mają zostać ulice Przejazdowa i Główna. Zbudowane ma też zostać nowe obejście ul. św. Barbary (wzdłuż linii kolejowej Częstochowa - Lubliniec) do skrzyżowania z przelotową ul. Pułaskiego, dzięki któremu tranzyt będzie omijał wąskie, jednokierunkowe ulice dzielnicy Podjasnogórskiej.

Koncepcje przebudowy ul. Głównej i Przejazdowej były konsultowane jeszcze w 2015 r. z mieszkańcami, którzy wybrali wariant jezdni o trzech pasach ruchu (z pasem środkowym dla tzw. lewoskrętów do przyległych posesji). Nowy fragment, prowadzony wzdłuż torów kolejowych, od ul. św. Jadwigi do włączenia w ul. Pułaskiego, ma mieć po dwa pasy ruchu w każdą stronę.

Przebudowane bądź wybudowane zostaną główne skrzyżowania, infrastruktura podziemna i naziemna (m.in. odwodnienie, oświetlenie, chodniki, ścieżki rowerowe, elementy Inteligentnego Systemu Transportu oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego).

Wartość umowy na projekt i wykonanie przebudowy to blisko 98 mln zł. Jej podpisanie było możliwe dzięki zakończeniu wszystkich procedur odwoławczych związanych z rozstrzygnięciem przetargu, którego wynik ogłoszono w listopadzie ub. roku.

Wcześniej miasto zdobyło zewnętrzne finansowanie w konkursie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zakładającym "zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego". Umowę na dofinansowanie do kwoty 96,7 mln zł oszacowanego na 120,2 mln zł projektu podpisano w lutym 2017 r.

"Udało się nam zdobyć unijne środki na wszystkie trzy zgłoszone przez nas, kluczowe zadania drogowe: zakończoną już przebudowę drogi nr 908, przebudowę drogi nr 46 - wylotu na Opole i Wrocław oraz przebudowę drogi nr 1" - mówił w czwartek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.