PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: Remont na Jasnej Górze

  • PAP/AT    30 stycznia 2017 - 10:23
Częstochowa: Remont na Jasnej Górze
Remont realizowany jest w ramach wielozadaniowego projektu pt. "Narodowe Perły Klasztoru Ojców Paulinów Jasna Góra w Częstochowie - ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego" (fot.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl/Aw58)

• Na Jasnej Górze trwają obszerne prace remontowo-konserwatorskie.
• Obejmują one m.in. część Kaplicy Cudownego Obrazu, Salę Papieską i wały jasnogórskie.
• Prace potrwają do końca roku, ich całkowity koszt wynosi 20 mln zł, z czego 17 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania.
Remont realizowany jest w ramach wielozadaniowego projektu pt. "Narodowe Perły Klasztoru Ojców Paulinów Jasna Góra w Częstochowie - ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego".

Zdaniem rzecznika Jasnej Góry o. Sebastiana Mateckiego, jednym z najważniejszych elementów projektu jest rewitalizacja atrium Kaplicy Matki Bożej, czyli pierwszej, wejściowej części tego pomieszczenia.

"To najnowsza część Kaplicy, powstała na początku XX w. z przylegającego do niej krużganku, celem powiększenia przestrzeni świątyni dla licznie gromadzących się pielgrzymów. Swą surowością pozostawała w pewnej dysharmonii z całością Kaplicy. Wymagała więc uszlachetnienia, uporządkowania, odnowienia" - powiedział paulin.

Przy okazji tych prac odrestaurowana zostanie także znajdująca się tam zabytkowa Droga Krzyżowa.

"Drugim obiektem, bardzo ważnym w życiu sanktuarium, który doczekał się remontu, jest Sala Papieska, wybudowana w końcu lat 70. w południowej części wałów jasnogórskich, na wysokości pierwszych stacji Drogi Krzyżowej. To atrakcyjna i piękna przestrzeń dla kilkuset osób, która służyła spotkaniom pielgrzymkowym, konferencjom, sympozjom i modlitwie. Od kilku lat sala była wyłączona z użytku ze względu na nadmierne zawilgocenie. Klasztor bardzo mocno odczuwał brak tego obiektu" - mówił rzecznik.

Koleje zadanie wykonywane w ramach projektu to renowacja kurtyny wschodniej klasztoru, czyli części wałów od strony ołtarza polowego. Jak tłumaczył o. Matecki, konieczna jest tam wymiana nawierzchni zabezpieczającej przed przeciekaniem wody i zawilgoceniem znajdujących się poniżej pomieszczeń zaplecza Kaplicy Matki Bożej - m.in. zakrystii i sal chóru.

Podczas remontu tej części klasztoru pomocne m.in. w utrzymaniu ciągu komunikacyjnego okazało się olbrzymie podium, które wybudowano na ubiegłoroczną wizytę Ojca Świętego Franciszka. "Podium będzie dalej służyło podczas liturgii przy ołtarzu na tzw. szczycie, tym bardziej, że z powodu prac remontowych dotychczasowe metalowe podium dla kapłanów i gości musiało zostać zdemontowane" - powiedział duchowny.

Ponadto wymieniona zostanie więźba dachowa w Pokojach Królewskich. "Ten piękny budynek w centrum Jasnej Góry, który niegdyś spełniał ważną rolę - miejsce zatrzymania dla dostojnych gości odwiedzających sanktuarium, po kilkudziesięciu latach zostanie zagospodarowany dla potrzeb Kurii Generalnej Zakonu (tam prace klasztor podejmuje we własnym zakresie); natomiast dach budynku zabytkowego jest objęty pracami w ramach projektu" - wskazał zakonnik.

Piątym zadaniem jest wymiana nawierzchni tarasu na Bastionie św. Rocha - z powodu nieszczelności i przedostawania się wody do pomieszczeń muzealnych.

Ostatnią rzeczą w ramach projektu będzie stworzenie "wirtualnego spaceru po Jasnej Górze".

Intensywne prace w sanktuarium rozpoczęły się późną jesienią ub. roku i - zgodnie z wymogami - potrwają do końca tego roku. Całkowity koszt projektu to 20 mln zł, z czego 3 mln zł to wkład własny klasztoru, a reszta jest dofinansowana z unijnych środków.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.