PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa w mieleckiej specjalnej strefie ekonomicznej

  • PAP    18 marca 2014 - 12:45
Częstochowa w mieleckiej specjalnej strefie ekonomicznej

Rozporządzenie włączające tereny w Częstochowie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec przyjął rząd. Chodzi o 34,4 ha dawnych pohutniczych gruntów w południowej części Częstochowy. Miasto liczy teraz na zainteresowanie inwestorów.
"Zgodnie z informacją potwierdzoną we wtorek rano przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów rząd RP przyjął rozporządzenie zmieniające granice strefy Euro-Park Mielec. Dzięki tej decyzji tereny inwestycyjne w Częstochowie - w rejonie ulic Koksowej i Korfantego - są już w specjalnej strefie ekonomicznej" - przekazał rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj.

Rozporządzenie zmieniające granice mieleckiej strefy przyjęto w trybie obiegowym. Oznacza to, że zaakceptowano je bez wprowadzania tego punktu do porządku wtorkowego posiedzenia rządu. Czas na zgłaszanie uwag w tej sprawie minął w poniedziałek. Uwag nie było, więc dokument przyjęto.

"Cieszę się ogromnie, że starania miasta i konsekwentny lobbing z naszej strony przyniosły wreszcie spodziewany efekt. Teraz czekamy na decyzję w sprawie rozszerzenia w Częstochowie katowickiej strefy" - wskazał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, dziękując mieszkańcom i parlamentarzystom za wsparcie starań w tej sprawie.

"Liczymy na duże zainteresowanie inwestorów zarówno pohutniczymi terenami, które weszły do strefy Euro-Park Mielec, jak i naszymi terenami inwestycyjnymi +Kusięcka+ i +Skorki+, które obejmie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna" - dodał Matyjaszczyk.

Różne zabiegi na rzecz tworzenia preferencyjnych warunków dla potencjalnych inwestorów to część działań miasta m.in. w związku z sytuacją ISD Huty Częstochowa. W następstwie sytuacji na światowym rynku stali firma w ub. roku zredukowała zatrudnienie o ok. 1,5 tys. pracowników. Ostatnio lokalne media sygnalizowały, że spośród obecnych 1,6 tys. pracowników nie ma jeszcze zajęcia dla ok. 150-300. Huta zapowiedziała m.in. kolejny program dobrowolnych odejść.

Aby zachęcać inwestorów, miasto kilka lat temu planowało włączyć część pohutniczych gruntów do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ostatecznie zdecydowano się na strefę mielecką - ze względu na efekty jej działalności i doświadczenie.

Częstochowscy radni we wrześniu ub. roku zgodzili się na objęcie mielecką strefą należących do Agencji Rozwoju Przemysłu pohutniczych gruntów w rejonie ul. Korfantego, Koksowej i Wielkopiecowej. Zdecydowali też wtedy o przygotowaniu dla tych terenów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak przypomniał Tutaj, uchwały radnych dotyczyły 23 działek o powierzchni blisko 39 ha. Ostatecznie do strefy weszło ok. 34,4 ha. Tereny te są własnością Skarbu Państwa - we władaniu Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza też mielecką strefą.

Niezależnie trwała procedura rozszerzenia działającej już w mieście Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) - łącznie o ok. 36 ha. To tereny położone przy ul. Leśnej (tzw. teren "Skorki", w pobliżu planowanej autostrady A1) oraz ul. Kusięckiej (tzw. teren "Kusięcka", w pobliżu zakładu TRW).

Radni przyjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie jeszcze pod koniec 2012 r. W połowie ub. roku okazało się, że wnioskowany projekt rozszerzenia KSSE o kilkanaście lokalizacji w całym regionie wymaga uzupełnień - w części niedotyczącej Częstochowy. Wówczas miasto wzmocniło starania ws. rozszerzenia strefy mieleckiej.

W lobbing, prócz samorządu, zaangażowali się częstochowscy parlamentarzyści oraz mieszkańcy, wysyłający na prośbę prezydenta miasta listy do opiniującego tę kwestię resortu finansów. W połowie lutego wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że rząd rozpatrzy sprawę rozszerzenia obu stref jeszcze w marcu.

Jak dotąd na ok. 43 ha częstochowskich terenów KSSE działają cztery zakłady, istotne dla tamtejszego rynku pracy. Należą one do koncernów: TRW, Guardian, Global Safety Textiles i Stolzle.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.