PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowski Park Lisieniec zmienia swoje oblicze. Będzie nowa plaża i kąpielisko

  • AKC    10 kwietnia 2018 - 12:00
Częstochowski Park Lisieniec zmienia swoje oblicze. Będzie nowa plaża i kąpielisko
Prace w Parku Lisiniec idą pełną parą (Fot. UM Częstochowa)

W częstochowskim Parku Wypoczynkowym Lisiniec trwają prace związane z budową Strefy Wypoczynku Adriatyk. Ten etap rewitalizacji parku zakończy się w październiku, ale plaża i kąpielisko mają być gotowa już na tegoroczny letni sezon.
  • Częstochowa ciągle inwestuje w rewitalizację Parku Lisiniec. Trwa drugi etap prac związanych z budową Strefy Wypoczynku Adriatyk.
  • Prace związane z plażą i kąpieliskiem – umożliwiające ich funkcjonowanie oraz swobodny do nich dojazd – mają zostać zrealizowane przed startem letniego sezonu.
  • W kolejnym etapie rewitalizacji zaplanowano m.in. pełną rewitalizację otoczenia zbiornika Bałtyk.

Częstochowski Park Lisiniec przechodzi metamorfozę. W ostatnich latach staraniem miasta m.in.: uporządkowano zieleń, zbudowano ścieżki spacerowe, postawiono ławki i kosze, zamontowano pomost i uruchomiono wypożyczalnię sprzętu pływającego, a także urządzono plażę. W ramach budżetu obywatelskiego powstał skate park i plac zabaw dla dzieci.

Dzięki prywatnym firmom można też korzystać z kortów tenisowych, wake-parku, pola do mini-golfa oraz – od niedawna – z parku linowego oraz mini-gokartów. Przy kortach oraz sezonowo przy plaży działa też zaplecze gastronomiczne.

– Teraz chcemy wprowadzić do parku – na razie od strony zbiornika „Adriatyk” – elementy, których tu brakowało: drogi, parking, zieleń urządzoną czy pawilon, który będzie pełnił różne funkcje – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Dzięki tym działaniom lepiej wykorzystamy naturalne piękno i naturalny potencjał tego miejsca. Celem jest to, aby częstochowianie na nowo i w pełni odkryli Park Lisiniec.

Wykonawcy do chwili obecnej udało się wykonać fundamenty i ściany zewnętrzne budynku pawilonu plażowego, w trakcie prac są stropodach, taras (ławy i stopy fundamentowe) i instalacje podposadzkowe.

Zrealizowano także przyczółki kładki żelbetowej dla pieszych przy budynku plażowym, prawie gotowa jest konstrukcja pomostów, w trakcie przygotowywania pod warstwę morskiego piasku jest teren plaży. Powstała konstrukcja wieży ratownika, do zamontowania pozostaje drewniana budka.

Jeżeli chodzi o część parkingowo-drogową – teren został wyrównany, obecnie jest w trakcie przygotowania do stabilizacji i wykonania nawierzchni.

Gabiony wzmacniające brzeg przy kładce dla pieszych, przy wieży ratownika i pomiędzy plażą są gotowe w 90 proc. Wykonano także zasilanie energetyczne, kanalizację sanitarną, wodociąg, rozpoczęto montaż instalacji gazowej.

Całość inwestycji związana z budową strefy wypoczynku ma być sfinalizowana do 15 października 2018 roku. W kolejnym etapie planuje się m.in. pełną rewitalizację otoczenia zbiornika Bałtyk (co sygnalizują już wizualizacje przygotowane przez projektantów rewitalizacji parku – Pawła Niedzielskiego i Witolda Rudeckiego).

Realizatorem prac w części związanej z użytkowaniem plaży i kąpieliska jest częstochowska Przemysłówka.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.