Cztery firmy chcą przebudować katowickie centrum

Cztery oferty wpłynęły w przetargu na prace budowlane obejmujące znaczną część planowanej przebudowy ścisłego centrum Katowic. Najtańszą z nich złożył wykonawca trwającej już w tym miejscu przebudowy infrastruktury tramwajowej.
Cztery firmy chcą przebudować katowickie centrum

Przetarg obejmuje m.in. budowę nowego układu drogowego w rejonie od Ronda im. gen. J. Ziętka po Rynek. Sama przestrzeń publiczna Rynku ma być przebudowywana, gdy gotowy będzie jej ostateczny projekt. Najprawdopodobniej przebuduje ją zwycięzca obecnego przetargu - w ramach tzw. robót dodatkowych i uzupełniających. Wszystkie roboty budowlane powinny zakończyć się nie później, niż w 2015 roku.

Czytaj też: Katowicki rynek zamknięty dla tramwajów

Jak poinformował rzecznik przebudowy centrum Katowic Daniel Muc, najtańszą ofertę w przetargu, 85,7 mln zł, zaproponowało polsko-hiszpańskie konsorcjum NDI SA, NDI Sp. z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola Sociedad Anonima. Kolejne oferty złożyły Budimex (blisko 96 mln zł), polsko-hiszpańskie konsorcjum IDS-BUD, Ploder Uicesa i Qumak-Sekom (115,9 mln zł) oraz meksykańska firma Construcciones Aldesem (147,5 mln).

W ramach tego etapu prac wykonawca będzie odpowiedzialny m.in. za przebudowę alei Korfantego i ulicy Moniuszki, budowę nowej ulicy Śródmiejskiej, gruntowną przebudowę infrastruktury podziemnej całej strefy Rondo-Rynek oraz rewitalizację koryta rzeki Rawy w rejonie Rynku.

W najbliższych tygodniach komisja przetargowa zbada ważność złożonych ofert. Ostateczne rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić na przełomie roku. Roboty budowlane mają ruszyć na wiosnę 2013 r. W tym czasie planowane jest zakończenie trwającego obecnie pierwszego etapu przebudowy, obejmującego torowiska tramwajowe w rejonie Rynku i Alei Korfantego. Prowadzi ją, kosztem ok. 28 mln zł, konsorcjum NDI - Balzola.

Wszystkie oferty złożone w obecnym przetargu są znacząco niższe od tzw. wyceny inwestorskiej, która sięgnęła 176,3 mln zł. Katowicki magistrat prócz tej kwoty zarezerwował także kilkadziesiąt milionów na tzw. roboty dodatkowe i uzupełniające. Najprawdopodobniej będą one związane z nowym zagospodarowaniem przestrzeni publicznych Rynku - między domem handlowym Zenit i dawnym budynkiem Domu Prasy oraz między Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego i biurowcem Banku Śląskiego.

Projekt nowego Rynku powinien być gotowy w połowie 2013 roku. W połowie października Urząd Miasta ogłosił nazwy firm i konsorcjów, spośród których wybrany zostanie projektant docelowego wyglądu centralnego punktu miasta.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ciekawe kto jest inspektorem nadzoru z ramienia inwestora i za ile? To po pierwsze. Wygrać przetarg za połowę ceny to albo z kosztorysantem coś nie tak, albo podwykonawcy z założenia nic nie dostaną.

tomir, 2012-11-06 13:43:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE