PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery firmy chcą przebudować katowickie centrum

  • PAP    6 listopada 2012 - 13:16
Cztery firmy chcą przebudować katowickie centrum

Cztery oferty wpłynęły w przetargu na prace budowlane obejmujące znaczną część planowanej przebudowy ścisłego centrum Katowic. Najtańszą z nich złożył wykonawca trwającej już w tym miejscu przebudowy infrastruktury tramwajowej.
Przetarg obejmuje m.in. budowę nowego układu drogowego w rejonie od Ronda im. gen. J. Ziętka po Rynek. Sama przestrzeń publiczna Rynku ma być przebudowywana, gdy gotowy będzie jej ostateczny projekt. Najprawdopodobniej przebuduje ją zwycięzca obecnego przetargu - w ramach tzw. robót dodatkowych i uzupełniających. Wszystkie roboty budowlane powinny zakończyć się nie później, niż w 2015 roku.

Czytaj też: Katowicki rynek zamknięty dla tramwajów

Jak poinformował rzecznik przebudowy centrum Katowic Daniel Muc, najtańszą ofertę w przetargu, 85,7 mln zł, zaproponowało polsko-hiszpańskie konsorcjum NDI SA, NDI Sp. z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola Sociedad Anonima. Kolejne oferty złożyły Budimex (blisko 96 mln zł), polsko-hiszpańskie konsorcjum IDS-BUD, Ploder Uicesa i Qumak-Sekom (115,9 mln zł) oraz meksykańska firma Construcciones Aldesem (147,5 mln).

W ramach tego etapu prac wykonawca będzie odpowiedzialny m.in. za przebudowę alei Korfantego i ulicy Moniuszki, budowę nowej ulicy Śródmiejskiej, gruntowną przebudowę infrastruktury podziemnej całej strefy Rondo-Rynek oraz rewitalizację koryta rzeki Rawy w rejonie Rynku.

W najbliższych tygodniach komisja przetargowa zbada ważność złożonych ofert. Ostateczne rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić na przełomie roku. Roboty budowlane mają ruszyć na wiosnę 2013 r. W tym czasie planowane jest zakończenie trwającego obecnie pierwszego etapu przebudowy, obejmującego torowiska tramwajowe w rejonie Rynku i Alei Korfantego. Prowadzi ją, kosztem ok. 28 mln zł, konsorcjum NDI - Balzola.

Wszystkie oferty złożone w obecnym przetargu są znacząco niższe od tzw. wyceny inwestorskiej, która sięgnęła 176,3 mln zł. Katowicki magistrat prócz tej kwoty zarezerwował także kilkadziesiąt milionów na tzw. roboty dodatkowe i uzupełniające. Najprawdopodobniej będą one związane z nowym zagospodarowaniem przestrzeni publicznych Rynku - między domem handlowym Zenit i dawnym budynkiem Domu Prasy oraz między Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego i biurowcem Banku Śląskiego.

Projekt nowego Rynku powinien być gotowy w połowie 2013 roku. W połowie października Urząd Miasta ogłosił nazwy firm i konsorcjów, spośród których wybrany zostanie projektant docelowego wyglądu centralnego punktu miasta.

<!-- pagebreak //-->

Podstawą tego projektu ma być koncepcja architektoniczna przygotowana przez krakowskie biuro GPP Grupa Projektowa. Praca ta została uznana za najlepszą w przeprowadzonym przez miasto międzynarodowym konkursie. Zdobyła w nim drugie miejsce - pierwszego nie przyznano.

Z tego powodu samorząd nie mógł podpisać umowy z biurem z wolnej ręki, ale - zgodnie z prawem zamówień publicznych - musiał ogłosić kolejny przetarg. Wyłonione w nim biuro ma przygotować projekt na podstawie koncepcji GPP, uzupełniając ją zgodnie z uwagami sądu konkursowego. GPP znalazło się wśród czterech potencjalnych projektantów.

Przebudowa katowickiego Rynku i jego okolic przygotowywana jest od wielu lat. Na Rynku i niektórych otaczających go ulicach od kilku miesięcy trwają prace związane przede wszystkim ze zmianą położenia linii tramwajowych.

Kończy się też modernizacja usytuowanego na Rynku dawnego Domu Prasy. To wstęp do dalszych prac na Rynku oraz przebudowy układu drogowego między nim, a rondem im. Ziętka. W ostatnich tygodniach ruszyła też modernizacja głównej handlowej ulicy centrum miasta - 3 Maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • tomir, 2012-11-06 13:43:37

    Ciekawe kto jest inspektorem nadzoru z ramienia inwestora i za ile? To po pierwsze. Wygrać przetarg za połowę ceny to albo z kosztorysantem coś nie tak, albo podwykonawcy z założenia nic nie dostaną.