PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery firmy chcą wybudować Muzeum im. Ulmów w Markowej

  • PAP    19 lipca 2013 - 13:13

Cztery oferty wpłynęły w przetargu na wyłonienie firmy, która ma wybudować Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Był to już drugi przetarg; pierwszy został unieważniony. Jak poinformował w piątek Tomasz Leyko z urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, oferty zostały już wstępnie przeanalizowane i wiadomo, że firmy będą wzywane do uzupełnienia dokumentacji.

Najdroższą ofertę w przetargu złożyła firma Hartbex - prawie 6,7 mln zł; niższą cenę zaproponowała firma Skanska - prawie 5,6 mln zł. Natomiast konsorcjum spółek: Firma Remontowo-Budowlana „Piotrowski"i Stal-Tech zaoferowało cenę prawie 5,5 mln zł; a najniższą cenę zaproponowała spółka Baudziedzic ponad 4,8 mln zł.

FPlanowane nakłady finansowe na ten rok, zapisane w budżecie województwa, wynoszą 3,2 mln zł. Na początku tego miesiąca urząd marszałkowski poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski przeznaczył na budowę Muzeum dodatkowy 1 mln zł.

Był to już drugi przetarg, bowiem oferty, które wpłynęły w pierwszym przetargu znacznie przekraczały kosztorys.

Placówka ma stanąć przy głównej drodze przebiegającej przez Markową. Jej projekt opracowała pracownia Nizio Design International, która zwyciężyła w konkursie na koncepcję architektoniczną muzeum. Budynek będzie miał kształt długiego prostokąta, zakończonego trójkątnym, ostrym dachem. Bryła obiektu ma wchodzić w głąb ziemi. Przed budynkiem powstanie obszerny plac.

Muzeum powstaje w Markowej, gdzie rankiem 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów; najstarsza Stasia miała 8 lat.

Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem przyznał Ulmom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2004 r. odsłonięto pomnik przypominający tamte wydarzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.