PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery firmy wkroczą do łódzkiej strefy

  • PAP    29 listopada 2011 - 12:56
Cztery firmy wkroczą do łódzkiej strefy

Indesit, ABB, Serioplast oraz Eko-Kartex – otrzymały zezwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Mają zainwestować w sumie ponad 200 mln zł i stworzyć 380 miejsc pracy.
Podczas uroczystości wręczenia zezwoleń w Muzeum Kinematografii prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński podkreślił, że od początku tego roku zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Strefy otrzymało już 16 firm. Mają one zainwestować niemal 687 mln zł i zatrudnić 825 osób; utrzymanych zostanie też ponad 2600 miejsc pracy.

W ostatnich dniach ŁSSE została dwukrotnie wyróżniona. – Według najnowszego raportu firmy doradczej KPMG, jesteśmy najlepiej ocenianą przez inwestorów strefą w Polsce – mówił Sadzyński. Przypomniał, że podczas łódzkiej Gali Biznesu Strefa otrzymała statuetkę dla „Instytucji promującej przedsiębiorczość”.

Władze ŁSSE planują wręczyć do końca tego roku jeszcze pięć zezwoleń dla inwestorów.

– Liczymy, że ten rok będzie rekordowy w strefie pod względem nakładów na inwestycje i liczby planowanych miejsc pracy – powiedział jej rzecznik Marcin Kwintkiewicz.

W 2010 roku ŁSSE wydała w sumie 25 zezwoleń na działalność. Inwestorzy zobowiązali się do nakładów w wysokości 800 mln zł i stworzenia 1600 nowych miejsc pracy.

Wśród firm, które we wtorek otrzymały zezwolenia, największym inwestorem jest Indesit Company. Firma chce wybudować w Łodzi dwa nowe zakłady – fabrykę okapów kuchennych i fabrykę komponentów plastikowych. W przypadku okapów będzie to pierwsza tego typu fabryka koncernu. Komponenty plastikowe będą wytwarzane na potrzeby istniejących zakładów.

Nowe zakłady powstaną na terenach należących do firmy w pobliżu dwóch już istniejących w tym mieście fabryk: kuchenek i lodówek. Indesit deklaruje utworzenie ponad 250 nowych miejsc pracy, docelowo jednak ta liczba w kolejnych latach może być nawet dwukrotnie większa. Wartość inwestycji to ok. 30 mln euro; produkcja ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Indesit Company jest jednym z czołowych europejskich producentów i dystrybutorów dużego sprzętu AGD. W Polsce działa od 1992 roku i jest największym pracodawcą zagranicznym w regionie łódzkim. Posiada cztery zakłady produkcyjne, dwa w Łodzi (fabryki kuchenek i lodówek) i dwa w Radomsku (fabryki zmywarek i pralek). Łącznie zatrudnia w nich ok. 3500 osób. Dotychczasowe inwestycje koncernu w Polsce to ponad 250 mln euro.

Koncern ABB za 52,5 mln zł planuje rozbudowę i podwojenie powierzchni fabryki silników elektrycznych w Aleksandrowie Łódzkim. Chce także stworzyć 35 nowych miejsc pracy. W nowej części zakładu produkowane będą nowoczesne silniki o wyższej klasie sprawności elektrycznej. Rozbudowa fabryki o 10 tys. m. kw. oraz uruchomienie nowej przestrzeni produkcyjnej zaplanowane są na przyszły rok.

W ostatnich czterech latach firma ABB wybudowała dwie fabryki w Aleksandrowie Łódzkim na terenie ŁSSE. Łączne zainwestowała ponad 150 mln zł i zatrudnia ponad 220 osób.

W podstrefie Kutno zainwestuje natomiast firma Serioplast Poland. Spółka zamierza wybudować zakład produkcyjny wytwarzający opakowania z tworzyw sztucznych dla przemysłów: farmaceutycznego, chemicznego i spożywczego. Inwestycja ma kosztować ponad 36 mln zł, a zatrudnienie w zakładzie znajdzie co najmniej 66 osób. Będzie to 17. zakład produkcyjny wchodzący w skład Grupy Serioplast, która ma swoje fabryki m.in. we Włoszech, Francji, na terenie Niemiec, na Węgrzech i w Słowacji.

W Podstrefie Radomsko firma Eko-Kartex ma wybudować hale produkcyjne i magazynowe z wydzieloną częścią administracyjno-biurową; zakupi również linie technologiczne do produkcji opakowań tekturowych. Wartość tej inwestycji to 4 mln zł, a zatrudnienie znajdzie 10 nowych pracowników. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • staszczyk , 2016-09-23 13:40:12

    dlaczego w powiecie zduńskowolskim niema propozycji do lokalizacji choć jednej jedynej firmy czy o tym mieście nikt nie pamięta.są takie piękne tereny przy zjeżdzie z s-8 w zduńska wola karsznice co panowie na to