PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery Flirty w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

  • pap    1 marca 2015 - 07:58
Cztery Flirty w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Łódzka Kolej Aglomeracyjna działa od czerwca ub. roku - fot,youtube.com

Cztery kolejne pojazdy szynowe Flirt3, wyprodukowane przez firmę Stadler Polska, zostały oficjalnie przekazane Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. To ostatnie z 20 pojazdów tego typu zamówionych przez ŁKA.
Pojazdy dla ŁKA powstały w fabryce szwajcarskiej firmy w Siedlcach. Mogą pomieścić 254 pasażerów. Wagony są klimatyzowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zamontowano w nich ergonomiczne fotele, kamery monitorujące wnętrze i otoczenie pojazdów, wyświetlacze LCD, biletomaty, gniazdka elektryczne oraz urządzenia umożliwiające bezpłatny dostęp do WiFi.

Jednostki Flirt3 są seryjnie wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem ETCS poziomu 2, czyli m.in. w sygnalizację kabinową dla maszynisty, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo podróżowania. Pojazdy wyróżniają niskie zużycie energii oraz koszty eksploatacji. Pojazdy mogą osiągać maksymalną prędkość 160 km/h.

"Zastosowana przy produkcji nowoczesna technologia i niska masa własna pojazdów pozwalają znacznie zredukować koszty ich eksploatacji, związane z utrzymaniem, zużyciem energii oraz dostępem do infrastruktury kolejowej. Ponadto nasze pojazdy charakteryzują się niezawodnością, która gwarantuje dotarcie pasażerów punktualnie do celu podróży, przewoźnikowi pozwala zaś efektywnie działać - poinformował prezes zarządu Stadler Polska Christian Spichiger.

Kontrakt na dostawę 20 pociągów był realizowany jako część projektu "Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej", którego wartość przekracza 457 mln zł (ponad 193 mln zł pochodzi ze środków unijnych).

W jego ramach na stacji Łódź Widzew powstało też m.in. nowoczesne zaplecze techniczne do obsługi taboru ŁKA, którego serwisowaniem i utrzymaniem przez 15 lat będzie się zajmowała firma Stadler Polska.

ŁKA jest spółką samorządu województwa łódzkiego, istniejącą od czerwca ub. roku. Obecnie pociągi ŁKA w Łódzkiem jeżdżą na trasach z Łodzi do Koluszek, Łowicza, Sieradza i Zgierza oraz w ramach kolei obwodowej stolicy województwa. W czerwcu ŁKA uruchomi połączenie na trasie Łódź - Kutno.

Na trasach obsługiwanych przez ŁKA pasażerowie mogą korzystać m.in. ze Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego (WBA). To 30-dniowy elektroniczny bilet imienny ważny w pociągach ŁKA, Przewozów Regionalnych i - w zależności od trasy - w pojazdach komunikacji miejskiej Łodzi, Pabianic, Zgierza, Sieradza, Łasku, Zduńskiej Woli, Łowicza, Głowna i Strykowa.

Dzięki niemu nie trzeba kupować wielu biletów na poszczególne środki transportu w tych miastach, co ma ułatwiać podróżowanie i być tańszą alternatywą dla pasażerów.

Bilety aglomeracyjne można kupić m.in. w punktach sprzedaży łódzkiej "migawki" oraz na wybranych dworcach kolejowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.